منظور از اتریوم کلاسیک در بازار رمز ارزها چیست؟

منظور از اتریوم کلاسیک در بازار رمز ارزها چیست؟
1400/01/17
| 669

تمامی مردم دنیا بدون تردید نام ارز دیجیتالی اتریوم را شنیده اند. اما شاید افراد معدودی باشند که با اتریوم کلاسیک آشنا باشند. این ارز دیجیتالی که از جمله رمز ارزهای جدیدی است که وارد بازار رمز ارزها شده است، موفق شده در زمان کوتاهی به راحتی محبوبیت مناسب را به دست آورد. بلاک چین کلاسیک همچون نمونه اصلی خود غیر متمرکز بوده، و از ایمنی و مقاومت بالایی برخوردار است. 

شاید برای کسانی که به دنبال یک ارز دیجیتالی جدید می گردند، تا با سرمایه گذاری بر روی آن بتوانند سود خوبی بدست آورند، اتریوم کلاسیک بهترین انتخاب باشد. این ارز دیجیتالی نیز همچون اتریوم در اصل به دنبال اهداف مشخصی است. از جمله اهداف اصلی رمز ارز کلاسیک تهیه بستری برای اجرای قراردادهای هوشمند است. 

از سوی دیگر این برنامه غیر متمرکز از توکن ویژه ای برخوردار است، که با نام اختصاری ETC نشان داده می شود. می توانیم اتریوم کلاسیک را نوعی نسخه غیر قابل تغییر از بلاک چین اصلی اتر به شمار آوریم. این رمز ارز که فورک اتریوم به شمار می رود، موفق شده است جذابیت های بیشتری نسبت هب نسخه اصلی خود به دست آورد.

از این رو نیز در دنیا به محبوبیت رسیده و سرمایه گذاران زیادی اقدام به خرید و فروش آن می نمایند. علاوه بر آن نیز باید بگوییم صرافی های معتبر زیادی هستند که از ارز دیجیتالی اتریوم کلاسیک پشتیبانی می کنند. از جمله صرافی چنج پاندا در ایران. 

پیدایش اتریوم کلاسیک
پیدایش اتریوم کلاسیک

نحوه پیدایش ارز دیجیتالی اتریوم کلاسیک

 

دو سال پس از انتشار نسخه اصلی اتریوم، توسعه دهندگان این رمز ارز تصمیم گرفتند اقدام به ارائه نسخه جدیدی از اتریوم در بازار رمز ارزها نمایند. از این رو با آغاز فرایند تغییر شبکه اتریوم، فورک کلاسیک ایجاد شد. این صندوق در سال 2016 با یک اقدام جسورانه کاربران را برای استفاده از قراردادهای هوشمند در معاملات تشویق کرد. 

صندوق DAO موفق شد در زمان کوتاهی حدود 168 میلیون دلار سرمایه اولیه به دست آورد. البته در همان سال مقاله ای با مضمون آسیب پذیر بودن این صندوق سرمایه گذاری منتشر شد. به گونه ای که به کاربران هشدار می داد که دارایی های دیجیتالی این صندوق به سرقت خواهد رفت. در ماه ژوئن همان سال حدود 50 میلیون دلار از سرمایه جمع آوری شده در صندوق سرمایه گذاری DAO به سرقت رفت. 

تمامی این سرمایه به دلیل آسیب پذیر بودن صندوق DAO به حساب های دیگر منتقل شد. این اتفاق منجر شد تا جامعه اتریوم به این مسئله فکر کند که چه راه حلی می تواند برای جلوگیری از بروز مجدد چنین اتفاقی در نظر گیرد. پس از رای گیری توسعه دهندگان اقدام به ایجاد هارد فورک اتریوم در سال 2016 نمودند که تمامی اطلاعات کاربران و قراردادهای هوشمند را در خود ذخیره می نمود. 

اتریوم کلاسیک که هاردفورک اتریوم است، موفق شد از بروز ضرر کاربران پس از آن به خوبی جلوگیری نماید. زمانی که این هارد فورک به وجود آمد، برخی از کاربران اتریوم تمایلی به استفاده از آن نشان ندادند. حتی آنها بیان کردند که بلاک چین اتر قابلیت تغییر ندارد و مجددا به سراغ استفاده از اتریوم اصلی رفتند. 

اما این مسئله تمام ماجرا نبود، و هر سال هارد فورک های جدیدی از این ارز دیجیتالی ایجاد میشد. در این میان اتریوم کلاسیک موفق شد به محبوبیت زیادی دست یافته و کاربران زیادی را به سمت خود جذب کند. تا برای انجام تراکنش های مالی خود از آن استفاده کنند. 

اتریوم ETC
اتریوم ETC

آیا ایجاد هارد فورک از اتریوم کار درستی بود؟

 

زمانی که هکرها موفق شدند در سال 2016 بیش از 50 میلیون دلار از سرمایه اولیه این صندوق را هک کنند، بیشتر جامعه اتریوم یک نظر موافقت کردند که هاردفورک اتریوم ایجاد شود. این فرایند منجر شد تا توسعه دهندگان موفق شوند بلاک چین اتریوم را به حالت پیش از هک خود بازگرداند، و 50 میلیون دلار سرمایه کاربرانی که در سیستم گیر افتاده بود را مجددا باز پس گیرند. 

این اتفاق منجر شد تا اتریوم کلاسیک ایجاد شده و نوعی شکاف ایدئولوژی در شبکه اتریوم رخ دهد. بسیاری از جامعه اتر با ایجاد این هاردفورک موافق نبودند و از این رو مجددا به سراغ نسخه اصلی ان بازگشتند تا بر روی اتریوم سرمایه گذاری کنند. اما برخی دیگر نیز با هاردفورک جدید خود را تطبیق داده و اقدام به سرمایه گذاری در این شبکه نمودند. 

 

نوع عملکرد اتریوم کلاسیک چگونه است؟

 

فناوری ارز دیجیتالی اتریوم کلاسیک شباهت بسیار زیادی به اتریوم دارد. این برنامه که به یک بلاک چین متکی است، با ایجاد قراردادهای هوشمند به کاربران این اجازه را می دهد که با ایمنی بیشتر اقدام به انجام تراکنش نمایند. استفاده از ارز دیجیتالی جدید این امکان ویژه را برای کاربران به همراه دارد، که در محیطی امن تراکنش انجام دهند. 

ارزهای دیجیتالی
ارزهای دیجیتالی

توسعه دهندگانی که از شبکه اتریوم کلاسیک برای انجام تراکنشهای خود استفاده می کنند، می توانند به راحتی و به صورت خودکار اقدام به اجرای زبان برنامه نویسی کنند. این رمز ارز نسبت به دیگر بلاک چین ها سابقه ای از انجام تراکنش های مالی را در بانک اطلاعاتی خود ذخیره می کند. تا در صورتی که کاربر درگیر مشکلی شد، بتواند با مراجعه به وضعیت تمامی قراردادهای هوشمند خود، دارایی های در حال گردش خود را بررسی کند. 

تمامی این مزایا و عملکردهای ویژه قادر هستند به کاربران اجازه دهند تا در امنیت کامل اقدام به انجام تراکنش مالی نمایند. از سوی دیگر با استفاده از کیف پول های اتریوم کلاسیک نیز میتوان تمامی دارایی ها را ذخیره نموده و یا آنها را به حساب دیگری منتقل کرد. 

 

تغییر قیمت اتریوم کلاسیک از ابتدا ایجاد تا کنون 

 

تمامی ارزهای دیجیتالی ایجاد شده در دنیا، با تغییرات قیمتی بسیار زیادی مواجه شده اند. به گونه ای که این تغییرات در برخی زمان ها به شدت صعودی بوده و یا به شدت نزولی بوده است. زمانی که در سال 2016 ارز دیجیتالی ETC وارد بازار رمز ارزها شد، با رشد قیمت مواجه شد. این ارز دیجیتالی در سال 2017 موفق شد از سطح 1.40 دلار به سطح 23.01 دلار برسد.

رمز ارز اتریوم
رمز ارز اتریوم

از سوی دیگر نیز آمار نشان می دهد که قیمت اتریوم کلاسیک در یک بازه یک ساله موفق شده است بیش از 1600 درصد رشد را تجربه کند. این ارز دیجیتالی تاکنون با روند نزولی مواجه نشده است. از این رو بیشتر کاربرانی که بر روی آن سرمایه گذاری نموده اند، بر این باور هستند که آینده اتریوم ETC آینده روشنی را در پیش روی خود دارد. 

می توان با سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتالی به راحتی دارایی های خود را نگهداری کرد. از سوی دیگر استفاده از این پلتفرم نسبت به نمونه های دیگر از ایمنی بیشتری برخوردار است، و همین مسئله منجر شده است تا کاربران زیادی تمایل داشته باشند از اتریوم کلاسیک برای انجام تراکنش های مالی خود استفاده کنند. 

 

معایب و مزایای ارز دیجیتالی ETC

 

تمامی رمز ارزهایی که در صرافی های معتبر عرضه می شوند، تا کاربران با استفاده از آنها بتوانند اقدام به انجام تراکنش مالی نمایند، دارای مزایا و معایب خاصی هستند. از جمله مهمترین مزایایی که می توانیم برای ارز دیجیتالی اتریوم کلاسیک بیان کنیم، باید به موارد زیر اشاره کنیم: 

• اتریوم ETC آینده روشنی دارد و احتمالا روند صعودی خود را همچنان ادامه خواهد داد. سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتالی به طور کلی امری پر ریسک است، اما پشتیبانی کاربران معتبر زیاد از این رمز ارز، منجر شده است تا آینده درخشانی را برای آن پیش بینی کنیم. 

• اتریوم ETC موفق شده است به چشم انداز یک بلاک چین موفق صادق بماند. یعنی هر آنچه انتظار از بلاک چین وجود دارد، این ارز دیجیتالی قادر است برآورده کند. 

مزایا و معایب اتریوم کلاسیک
مزایا و معایب اتریوم کلاسیک

در کنار مزایای یاد شده در مورد ارز دیجیتالی اتریوم کلاسیک، باید به معایبی نیز اشاره کنیم. از جمله مهمترین معایب این رمز ارز، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

• برخی از کارشناسان ارز دیجیتالی ETC بر این عقیده هستند که این پروژه توسط کسانی حمایت می شود، که به طور کلی با اتریوم مخالف هستند. از این رو در پی رونق هاردفورک اتریوم به جای آن هستند. 

• ارز دیجیتالی اتریوم کلاسیک دارای شبکه مخصوص به خود همچون اتریوم نیست.

• تیم توسعه دهنده این رمز ارز، تیم توسعه دهنده ارز اتریوم نیستند و همین مسئله منجر شده است تا این نگران برای کاربران آن پیش آید که در آینده ارز ETC از اصول ابتدایی اتریوم پیروی نکند. 

 

آیا ارز دیجیتالی ETC نوعی پول واقعی است؟ 

 

همه ما میدانیم که ارزهای دیجیتالی که در صرافی های معتبر مورد معامله قرار می گیرند، پول واقعی نیستند. اما می توان به راحتی آنها را به ارز فیات کشورهای مختلف تبدیل کرد. اتریوم کلاسیک نیز همچون دیگر رمز ارزها از یک بلاک چین غیرمتمرکز برخوردار بوده و این امکان را برای کاربران خود فراهم می کند که بتوانند اقدام به ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه های مختلف نمایند. 

البته لازم به ذکر است که این رمز ارز، در مقایسه با دیگر رمز ارزهای پایه دارای وضعیت ضعیفی بوده و تنها برخی از برندهای خاص آن را پذیرفته اند. از این رو با پول واقعی بودن فاصله بسیار زیادی دارد. این دقیقا مهمترین تفاوت اتریوم کلاسیک با بیت کوین است. زیرا بیت کوین زمانی که ایجاد شد، در اصل به عنوان جایگزینی برای پول طراحی گردید. 

با تمام این مزایا و معایب و ویژگی ها، می توانیم اتریوم کلاسیک را نوعی ارز دیجیتالی مناسب برای انجام تراکنش های مالی و سرمایه گذاری به شمار آوریم.   • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید
http://