ارز دیجیتالی زی کش (Zcash) چه ارزی است؟

ارز دیجیتالی زی کش (Zcash) چه ارزی است؟
1400/01/16
| 417

می دانیم که رمز ارزهای دیجیتالی موفق شده اند در طی سالهای اخیر در جهان به مقبولیت خوبی دست یابند. به گونه ای که کل دنیا بر روی این رمز ارزهای دیجیتالی متمرکز شده است. ارز دیجیتالی زی کش (Zcash) از جمله این ارزهای دیجیتالی است که به دلیل داشتن ویژگی های خاص موفق شده است در کنار دیگر رمز ارزها در دنیا به محبوبیت دست یابد. 

بیشتر تاجرانی که تمایل دارند در سطح بین الملل اقدام به انجام تراکنش های مالی نمایند، همیشه نگران حریم خصوصی خود بوده اند. می دانیم که بانک های مرکزی هر کشور، قوانین خاصی برای انجام تراکنش های مالی دارد. از این رو ارزهای دیجیتالی بدون هیچ قانون و مرزی وارد دنیای اقتصاد شدند، تا حریم خصوصی ویژه ای برای افرادی که تمایل دارند در دنیا به معامله و تجارت بپردازند به وجود آورند. 

ارزهای دیجیتالی مختلفی در طی بیست سال اخیر طراحی و ایجاد شده اند، که هر یک از آنها از ویژگی های خاصی برخوردارند. از این میان معروف ترین رمز ارزها، بیت کوین و اتریوم هستند. اما در کنار این ارزهای دیجیتالی، باید از ارز دیجیتالی زی کش (Zcash) نام ببریم. این ارز نیز همچون دیگر رمز ارزها، با هدف از بین بردن مشکلات تراکنش های برون مرزی ایجاد شد. 

ارز دیجیتالی زی کش (Zcash)
ارز دیجیتالی زی کش (Zcash) 

ارز دیجیتالی زی کش چیست؟ 

 

بلاک چین ها نوعی سیستم های متن باز هستند، که تمامی معاملاتی که توسط کاربران انجام می شود، به راحتی توسط این سیستم ها قابلیت ردیابی دارد. این مسئله شاید قادر باشد از فساد و کلاهبرداری به خوبی جلوگیری نماید، اما از سوی دیگر نیز هیچ کاربری در دنیا حریم خصوصی برای خود نخواهد داشت. همه ما می دانیم که هر فردی در دنیا نیاز به داشتم یک حریم خصوصی دارد.

لازم نیست هر کسی اقدام به انجام هرگونه تراکنش مالی می نماید، توسط افراد دیگر بازدید شود. همین مسئله در سطح جهان، منجر شد که ارزهای دیجیتالی ایجاد شوند و پا به عرصه دنیای اقتصاد جهانی بگذارند. ارز دیجیتالی زی کش (Zcash) نیز یکی از این رمز ارزهای جدیدی است، که برای ایجاد حریم خصوصی کاربران طراحی شد. 

علاوه بر این ارز دیجیتالی باید به دش، مونرو، لایت کوین و موارد دیگر نیز اشاره کنیم. ارز دیجیتالی زی کش (Zcash) را باید یک رمز ارز همتا به همتا و غیر متمرکز به شمار آوریم. این ارز در اصل فورک و انشعابی از بیت کوین است. اما از ویژگی های بهتر و برتری نسبت به بیت کوین برخوردار است. به گونه ای که نمی توانیم میان این دو رمز ارز شباهت زیادی قائل شویم. 

زی کش به شکل خاصی برای کاربران خود حریم خصوصی ایجاد کرده است. تا قادر باشند به راحتی اقدام به انجام تراکنش های مالی محرمانه نمایند. در حالی که ارز دیجیتالی بیت کوین از این مزیت برخوردار نیست. حتی باید بگوییم افرادی که از طریق شبکه بیت کوین اقدام به انجام تراکنش می نمایند، قادر هستند توسط دولت و افراد دیگر ردیابی شوند. 

زی کش فورک بیت کوین
زی کش فورک بیت کوین

تاریخچه ایجاد ارز دیجیتالی زی کش (Zcash)

 

در تاریخ 28 اکتبر 2016 گروهی از توسعه دهندگان ارزهای دیجیتالی با نام زوکو ویلکاس، جانز هاپکینز، متیو دی گرین،ایان میرز و کریستینا گارمن اقدام به طراحی ارز دیجیتالی جدیدی منشعب شده از بیت کوین نمودند. این افراد موفق شدند سکه زی کش را از بیت کوین خارج کنند. ابتدا این ارز با نام صفر کوین معرفی شد. اما پس از گذشت زمان کوتاهی توسعه دهندگان نام این رمز ارز را ارز دیجیتالی زی کش نهادند. 

سکه ارز دیجیتالی زی کش (Zcash) که با نام اختصاری ZEC شناخته می شود، به دلیل داشتن ویژگی های خاص موفق شده به سرعت نام خود را در میان دیگر ارزهای دیجیتالی پررنگ تر نماید. زوکو پیش از اقدام به ایجاد ارز زی کش، به عنوان مدیر عامل شرکت و هکر فعالیت می کرد. اما پس از خلق ارز زی کش، به شهرت دست یافت. 

از دیگر اعضای تیم طراحی کننده ارز زی کش باید به ناتان ویلکاکس (CTO)، دایرا هاپوود (مهندس و طراح پروتکل) و جک گویگان (COO) به همراه تعدادی دیگر از دانشمندان و مهندسان کامپیوتر اشاره کنیم. پس از انتشار این ارز دیجیتالی، بنیانگذاران زی کش ۱۰٪ از کل عرضه ۲۱ میلیون سکه را، به خود اعطا کردند. پس از آن نیز سکه های باقی مانده را از طریق روش های دیگر، وارد بازار اقتصاد نمودند. 

در حال حاضر ۳٬۹۲۳٬۷۸۱ ارز دیجیتالی زی کش (Zcash) در بازار اقتصاد جهانی مورد معامله قرار می گیرد. این ارز دیجیتالی موفق شده است در میان 25 مرز ارز برتر دنیا شناخته شود. 

ارز دیجیتالی زی کش
ارز دیجیتالی زی کش

علت محبوبیت ارز دیجیتالی Zcash

 

همانطور که بیان نمودیم، بیشتر ارزهای دیجیتالی با این هدف ایجاد شدند که بتوانند حریم خصوصی برای کاربران به وجود آورند. برخی از آنها در این مسیر موفق بودند، اما برخی دیگر موفق شدند بیشتر به محبوبیت برسند. ارز زی کش از جمله رمز ارزهایی بود که به دلیل استفاده از تکنیک رمزنگاری اثبات دانایی صفر، موفق شد در این زمینه بهتر عمل کند.

از این رو ارز دیجیتالی زی کش (Zcash) منجر شد تا افرادی که در این شبکه اقدام به انجام تراکنش می نمایند، تراکنش های آنها در بلاک چین عمومی منتشر شود، اما به هیچ عنوان آدرسی از گیرنده، فرستنده و مقدار تراکنش در دسترس نباشد و به طور کلی محرمانه باقی بماند. از این رو هیچ کس قادر نخواهد بود هویت شخصی که اقدام به انجام تراکنش نموده است را شناسایی و پیگیری کند. 

تنها زمانی اطلاعات تراکنش ها در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، که کاربر با رضایت خود این اطلاعات را منتشر نماید. این مزیت عالی ارز زی کش منجر شد تا این رمز ارز موفق شود به راحتی در سطح بین المللی به موفقیت و محبوبیت دست یابد. البته افرادی که تمایل دارند اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتالی زی کش (Zcash) نمایند، یا بر روی این شبکه تراکنش انجام دهند، لازم است از کیف پول های معتبر استفاده کنند.

صرافی های معتبر بسیاری در دنیا وجود دارند که از این ارز دیجیتالی پشتیبانی می کنند. از این رو کاربران ایرانی می توانند به راحتی با مراجعه به صرافی چنج پاندا، اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتالی زی کش نمایند. مسلما سرمایه گذاری بر روی این رمز ارز، همچون دیگر رمز ارزهای دیجیتالی آینده روشنی را در پی خواهد داشت.   • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید
http://