آشنایی کامل با ارز دیجیتالی مونرو (XMR)

آشنایی کامل با ارز دیجیتالی مونرو (XMR)
1400/01/16
| 498

آیا تصور می کنید که در مورد تمامی ارزهای دیجیتالی در دنیا اطلاعات دارید؟ پس با این تفاسیر باید در مورد ارز دیجیتالی مونرو (XMR) نیز اطلاعات دقیقی داشته باشید. اما در صورتی که هنوز در مورد این رمز ارز اطلاعاتی در دست ندارید، بهتر است ما را همراه کنید تا در این مطلب به شناخت این ارز دیجیتالی بپردازیم. 

ارزهای دیجیتالی بسیاری موفق شده اند در طی سالهای اخیر وارد عرصه اقتصاد جهانی شوند، و برای انجام هرگونه معامله اینترنتی مورد استفاده قرار گیرند. تمامی این رمز ارزها به دنبال یک هدف هستند. آن هم افزایش حریم خصوصی و ناشناس ماندن هویت افرادی که اقدام به انجام تراکنش های مالی می نمایند. البته باید بگوییم که در این زمینه نیز رمز ارزهای مختلف موفق شده اند به موفقیت های زیادی دست یابند. 

برخی از این ارزهای دیجیتالی اجازه می دهند تا هر کاربری قادر به انجام تراکنش های مالی در سطح بین الملل باشد. اما برخی دیگر از آنها، دارای حریم خصوصی بوده و کمی قانونمدار تر هستند. در این میان باید به ارز دیجیتالی مونرو (XMR) اشاره کنیم، که به دلیل داشتن ویژگی های خاص محافظت از حریم خصوصی کاربران خود، موفق شده است در جهان به محبوبیت دست یابد. 

این ارز دیجیتالی نیز همچون دیگر رمز ارزها همچون بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش، تتر، ریپل و موارد دیگر از ویژگی ها و مزایای خاصی برخوردار است. از این رو بهتر است پیش از آنکه بخواهید اقدام به خرید و فروش ارز دیجیتالی مونرو نمایید، یا آنکه از این رمز ارز برای انجام معاملات خود استفاده کنید، با خصوصیات و ویژگی های آن آشنا شوید. 

ارز دیجیتالی مونرو (XMR)
ارز دیجیتالی مونرو (XMR)

آغاز فعالیت ارز دیجیتالی مونرو (XMR)

 

رمز ارز مونرو با سکه ای به نام XMR، فعالیت خود را به صورت رسمی از سال 2012 در کنار دیگر ارزهای رمزنگاری شده آغاز کرد. این ارز دیجیتالی دارای متن باز بوده و بیشتر تمرکز خود را بر روی حفظ حریم خصوصی کاربران قرار داده است. علاوه بر آن نیز باید بگوییم ارز مونرو از مفهوم بلاک چین ساخته شده و در دنیای اقتصادی کاربرد دارد. 

بیشتر ارزهای دیجیتالی که در سطح بین الملل مورد معامله قرار می گیرند، از مفهوم بلاک چین ساخته شده اند. از این رو ارز دیجیتالی مونرو (XMR) نیز بر اساس این تکنولوژی فعالیت می کند. در اصل باید بلاک چین را نوعی دفتر عمومی به شمار آوریم، که تمام تراکنش هایی که از طریق رمز ارزهای مختلف انجام می شود، بر روی این شبکه نمایش داده خواهد شد.

اما دلیلی که منجر شده است تا رمز ارز مونرو نسبت به دیگر ارزهای دیجیتالی از امنیت بالاتری برخوردار باشد، این نکته است که بلاک چین ارز دیجیتالی مونرو (XMR) عامدانه به گونه ای طراحی شده است، که شفافیت زیادی برای نشان دادن تراکنش های مالی صورت گرفته از طریق این شبکه، بر روی بلاک چین نمایش داده نشود. 

از سوی دیگر باید به این مسئله اشاره کنیم، که مونرو طبق مفهوم تساوی گری در فرایند استخراج فعالیت می کند. یعنی تمامی افراد جامعه به شکل مساوی شایسته دریافت فرصت استخراج این ارز دیجیتالی هستند. نباید تصور کنید که سازندگان ارز دیجیتالی مونرو (XMR) در زمان استخراج این ارز سهمی را برای خود نگهداری می کنند. 

ارز دیجیتالی مونرو
ارز دیجیتالی مونرو

زیرا تمام توسعه دهندگان و سازندگان این ارز رمزنگاری شده، سهم کل ارز مونرو خود را، برای توسعه بیشتر این ارز دیجیتالی در شبکه مونرو نگهداری می کنند. افرادی که قادر هستند این ارز را استخراج کنند، می توانند پس از آغاز فرایند استخراج مونرو، از این شبکه پاداش نیز دریافت کنند. لازم به ذکر است که هر شخصی می تواند به راحتی در منزل و به صورت انفرادی اقدام به استخراج این رمز ارز نماید. 

 

ارز رمزنگاری شده مونرو چیست؟

 

مونرو در اصل فورک ایجاد شده از ارز دیجیتالی BCN است، که به دنبال برطرف کردن ایرادات و مشکلات این ارز دیجیتالی ایجاد گردید. می دانیم که بیشتر فورک ها بعد از ایجاد، در اصل برطرف کننده ایرادات و مشکلات ارز دیجیتالی مادر هستند. از این رو مونرو نیز مشکلاتی که ارز دیجیتالی Bytecoin داشت را برطرف کرد. 

این ارز دیجیتالی در ابتدا با نام بیت مونرو شناخته شد، اما پس از آن به نام مونرو تغییر یافت. در این بلاک چین جدیدی که از بایت کوین منشعب شده است، در هر 2 دقیقه می توان اقدام به استخراج یک بلاک نمود. به طور کلی 7 نفر در حال اداره ارز دیجیتالی مونرو (XMR) هستند که از این میان تنها 2 نفر هویت خود را افشا کرده اند. دیوید لاتاپی و ریکاردو اسپاگنی از جمله توسعه دهندگان این رمز ارز به شمار می روند. 

ارز دیجیتالی مونرو (XMR) شباهت بسیار زیادی به ارز دیجیتالی بیت کوین داشته و حتی در استخراج کردن نیز، این دو رمز ارز به یکدیگر شباهت دارند. تنها در چند نکته کلیدی می توانیم میان این دو رمز ارز تفاوت قائل شویم. با این وجود می توانید به راحتی از این ارز رمزنگاری شده برای خرید و فروش کالا و خدمات استفاده کنید.

یا انکه ارز دیجیتالی مونرو را با توکن ها و سکه های دیگر همچون اتریوم، ریپل و موارد دیگر مبادله نمایید. هیچ کس مالک شبکه مونرو نبوده و بر روی آن کنترلی ندارد. از این رو می توانید با خیال راحت اقدام به انجام هر گونه تراکنش مالی به صورت ناشناس نمایید. 

شبکه مونرو
شبکه مونرو

مهم‌ترین تفاوت‌های مونرو با بیت کوین

 

بیت کوین که پادشاه تمام ارزهای دیجیتالی در دنیا به شمار می رود، از جمله اولین رمز ارزهایی بود که ایجاد شده و وارد دنیای اقتصاد دیجیتالی دنیا شد. این شبکه به گونه ای کار می کند، که بتواند هویت افرادی که با ادرس های مختلف تمایل به انجام تراکنش مالی دارند را مخفی کند. تمامی آدرس های مورد استفاده برای انجام تراکنش با این رمز ارز تصادفی بوده و از اعداد و حروف تشکیل شده اند. 

اما با تمام این تفاسیر باید بگوییم حریم شخصی افرادی که با استفاده از این ارز دیجیتالی اقدام به تراکنش می نمایند، چندان حفظ نمی شود. زیرا تمامی آدرس هایی که کاربران برای انجام تراکنش های خود در شبکه بیت کوین مورد استفاده قرار می دهند، بر روی بلاک چین ذخیره شده و عموم می توانند به آنها دسترسی داشته باشند. 

حتی باید بگوییم آدرس هایی که مستعار هستند نیز در این شبکه خصوصی نبوده و اگر شخصی با یک آدرس در بازه های زمانی مختلف اقدام به انجام تراکنش نماید، دولت، خانواده و تمام مردم به راحتی قادر خواهند بود صاحب تراکنش های انجام شده را بیابند و هویت او را شناسایی کنند. در حالی که ارز دیجیتالی مونرو (XMR) بخش زیادی از این مشکلات را برطرف کرده است. 

یعنی افرادی که از طریق شبکه مونرو اقدام به انجام تراکنش های مالی می نمایند، می توانند به راحتی هویت خود را مخفی کنند. زیرا تراکنش های مالی از طریق این ارز دیجیتالی در بلاک چین ذخیره نمی شود. از این رو کاربران بدون شناسایی هویت خودف می توانند اقدام به معامله با سراسر دنیا نمایند. 

ارزهای دیجیتالی فورک
ارزهای دیجیتالی فورک

علاوه موارد یاد شده، مونرو قابلیت تعویض پذیری نیز دارد. مثلا می توان به راحتی دو واحد از ارز دیجیتالی مونرو (XMR) را با یک ارز دیگر جایگزین نمود. حتی دو اسکناس یک دلاری نیز هر کدام دارای شماره سریال خاصی هستند و قابلیت تعویض با یکدیگر را ندارند. اما می توان به راحتی مونرو را با ارزهای دیجیتالی دیگر تعویض کرد. 

 

ارز دیجیتالی مونرو چگونه کار می‌کند؟ 

 

این که هر ارز دیجیتالی به چه صورت فعالیت می کند، سوالی است که ذهن تمام کاربران را در سراسر جهان به خود مشغول می کند. در مورد ارز دیجیتالی مونرو باید بگوییم طبق پروتکل رمزنگاری لایه ای ساخته شده است. این ارز با استفاده از امضای حلقوی، شرایط محرمانه بهتری را برای کاربران مهیا کرده است.

اولین بار در سال 2001 مفهوم امضای حلقوی مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن توسعه دهندگان ارز دیجیتالی مونرو (XMR) اقدام به استفاده از امضای حلقوی برای انجام تراکنش های مالی این شبکه نمودند. در اصل بیشتر کاربرانی که تمایل دارند از این ارز دیجیتالی برای معاملات خود استفاده کنند، به دلیل پیگیر گریز بودن و داشتن آدرس های مخفی تراکنش ها است. 

امضای حلقوی برای انجام تراکنش های شبکه مونرو، این امکان را فراهم می کند که عموم افراد از جمله فرستنده و گیرنده مورد شناسایی قرار نگیرند. یا ان که به کاربران این اجازه را می دهد که با انتخاب کلید عمومی یا خصوصی بودن تراکنش، اجازه دهند تراکنش آنها توسط عموم بازدید شود. پس مهمترین دلیل محبوبیت ارز دیجیتالی مونرو (XMR) این است که به کاربران اجازه می دهد تا خود تصمیم بگیرند کدام تراکنش لازم است توسط عموم مشاهده شود یا نشود. 

رمز ارز مونرو
رمز ارز مونرو

همانطور که می دانیم ارزهای دیجیتالی هنوز توسط دولت های مختلف پذیرفته نشده اند. از این رو در هر کشور تنها برخی از صرافی ها از ارزهای دیجیتالی پشتیبانی می کنند. در ایران صرافی چنج پاندا از رمز ارزهای مختلف پشتیبانی می کند، و این اجازه را به کاربران می دهد که اقدام به انجام معامله با این ارز رمزنگاری شده نمایند. 

پس می توانید به راحتی با ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در این صرافی، اقدام به انجام تراکنش و خرید و فروش ارز دیجیتالی مونرو نمایید. از سوی دیگر می توانید این ارز را با رمز ارزهای دیگری همچون بیت کوین، اتریوم، ریپل و موارد دیگر نیز تبادل نمایید.   • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید
http://