شبکه پولکادات؛ پیشتاز نسل سوم بلاک چین‌ها

شبکه پولکادات؛ پیشتاز نسل سوم بلاک چین‌ها
1399/12/06
| 2565

در دنیای ارزهای دیجیتالی، هر روز شاهد ظهور شبکه جدید از بلاک چین ها هستیم. یکی از این شبکه های جدید که مدتی است رونق یافته، شبکه پولکادات است. این شبکه را باید در واقع یکی از رقیب های جدید و سرسخت برای شبکه اتریوم به شمار آوریم. اطلاعات زیادی از این ارز دیجیتالی در دست است، که منجر شده تا کاربران زیادی در سطح جهان، علاقه مند به سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتالی شوند.

حتی باید بگوییم توکن DOT که در اصل ارز دیجیتالی شبکه پولکادات است، موفق شده در لیست 10 ارز دیجیتالی برتر در بازار دیجیتال قرار بگیرد. این رونق بی مانند و سریع شبکه پولکا از طرف دیگر نیز منجر شده است تا قیمت و ارزش توکن های DOT نیز در سطح جهان افزایش چشمگیری داشته باشد. اما افراد محدودی هستند که با این ارز آشنا بوده و تمایل به سرمایه گذاری بر روی آن دارند.

ما قصد داریم در این مطلب به بررسی و آشنایی بیشتر با این ارز دیجیتالی جدید بپردازیم. تا بدانیم شبکه پولکادات چگونه طراحی شد و علت کسب محبوبیت بالای آن با این سرعت در میان دنیای رمز ارزها چه بود.

شبکه پولکادات
شبکه پولکادات

منظور از شبکه پولکادات چیست؟

 

این شبکه را باید یک پروژه متن باز به شمار آوریم، که قابلیت انتقال داده میان بلاک چین های مختلف را دارد. این شبکه در واقع از چندین زنجیره در شبکه ایجاد شده است، و از تمام بلاک چین هایی که در سطح جهان وجود دارند، پشتیبانی می کند. در اصل طراحی و ایجاد این شبکه، با هدف برطرف کردن مشکل برقراری ارتباط میان بلاک چین های عمومی و خصوصی آغاز شد.

کاربرای که از این شبکه برای ورود به دنیای رمز ارزهای استفاده می کنند، اصولا از یک ویژگی خاص حرف میزنند. آن هم افزایش مقیاس پذیری شبکه بدون نیاز به فورک های جدید است. می دانیم که ارزهای دیجیتالی مختلف از جمله بیت کوین، برای ان که قادر باشند مشکل مقیاس پذیری خود را برطرف کنند، مجبور به ایجاد فورک های جدید نمودند.

اما شبکه پولکادات دیگر این مسئله را در پی نداشته، و بدون نیاز به فورک جدید می توان اقدام به مقیاس پذیری شبکه نمود. همین ویژگی منحصر به فرد این شبکه رمز ارز، منجر شده است تا بیشتر مشکلات مربوط به برقراری ارتباط بلاک چین ها با یکدیگری برای انجام تراکنش برطرف شود. این شبکه با ارزهای دیجیتالی دیگری همچون اتریوم، بیت کوین، و دیگر ارزهای معتبر جهان ارتباط برقرار می کند، و می توان با استفاده از آن اقدام به انجام تراکنش موفق نمود.

به طور کلی باید در مورد هدف این رمز ارز، چنین بیان کنیم که شبکه پولکادات ایجاد شد تا کارکرد بلاک چین هایی که پیش از این نتوانسته بودند گسترش یابند را، افزایش دهد. پس این شبکه را می توانیم یکی از با ارزش ترین شبکه های بلاک چین در سطح جهان به شمار آوریم. اگر کمی در مورد این رمز ارز تحقیق کنید، متوجه می شوید که داشتن ویژگی های خاص ان، منجر شده است تا در مدت کوتاهی بتواند سرمایه های بسیار زیادی را به دست آورد.

رمز ارزها
رمز ارزها

ساختار پولکا به چه صورت است؟

 

ممکن است ارزهای دیجیتالی بسیاری برای برطرف کردن مشکلات فناوری بلاک چین در سطح جهان ایجاد شده باشند. اما هیچ یک از این ارزها موفق نشدند به اندازه شبکه پولکادات در این زمینه به موفقیت دست یابند. این برنامه از ابتدا به منظور برطرف کردن مشکلات عمده ای که باعث شده بود کابران در زمان انجام تراکنش های خود با آن مواجه شوند، ایجاد شد. از جمله این مشکلات باید به موارد زیر اشاره کنیم:

• انزوا:

 

تمام شبکه های بلاک چینی که در حال حاضر در سطح جهان وجود دارند، قادر نیستند با یکدیگر تعامل و ارتباط داشته باشند. از این رو این مسئله منجر شده است تا ارزهای دیجیتالی معروف و محبوب در سطح جهان، در حالت انزوا قرار گیرند. اما شبکه پولکادات به گونه ای طراحی شده است که ارزهای دیجیتالی را به راحتی از انزوا خارج می کند.

این شبکه از سه اصطلاح و ساختار مختلف برخوردار است، که هر یک دارای کارایی منحصر به فردی هستند. از جمله این اصطلاحات باید به ریلی چین( شبکه اصلی پولکادات که بلاک چین ها قادر هستند به صورت جداگانه به آن متصل شوند)، بریج چین( زنجیره ای برای اتصال زنجیره های مختلفی از بلاک چین ها بدون استفاده از نظردهی پولکادات ) و در انتها نیز باید به پاراچین( زنجیره های موازی که کمک می کند تا بلاک چین ها به صورت تک زنجیره ای از طریق این شبکه به هم متصل شوند) اشاره کنیم.

الان به طور دقیق تر و بهتری با شبکه پولکادات آشنا شدید. زیرا این سه مولفه ای که به آنها اشاره کردیم، در اصل عملکرد کلی این شبکه را بیان می کند. پس با استفاده از این شبکه به راحتی می توان تمام تراکنش ها و معاملات میان زنجیره ای را با دیگر ارزهای دیجیتالی در سطح جهان، انجام داد.

ارزهای دیجیتالی نسل سوم
ارزهای دیجیتالی نسل سوم

• مقیاس‌پذیری:

 

یکی دیگر از موارد ساختار شبکه پولکادات، مقیاس پذیری است. بیشتر بلاک چین هایی که در حال حاضر در بازار جهانی وجود دارند، قادر نیستند تراکنش هایی که در جهان به شکل غیرمتمرکز پیش بینی شده اند را، به خوبی اجرا نمایند. این رمز ارزها نیاز به شبکه ای دارند که بتواند تعداد در ثانیه تعداد نامحدودی از تراکنش ها را پردازش نماید.

شبکه پولکادات موفق شده است شبکه ای با چندین زنجیره طراحی کند، که به کاربران این اجازه را می دهد تا در ثانیه قادر باشند تراکنش های بسیاری را انجام دهند. این مقیاس پذیری شرایط مناسبی را برای پذیرش بلاک چین فراهم نموده است، که می تواند در آینده رونق بسیاری با خود به همراه داشته باشد.


شبکه پولکادات پیشتاز نسل سوم بلاک چین

 

در میان تمام ارزهای دیجیتالی که در سطح جهان وجود دارند، سه دسته از ارزها به عنوان پیشتازان نسل اول، نسل دوم و نسل سوم شناخته می شوند. در این میان باید بلاک چین بیت کوین و فورک های آن را به عنوان نسل اول بلاک چین ها به شمار آوریم. این ارزها از قرارداد های هوشمند پشتیبانی نموده و با استفاده از ان اقدام به انجام معاملات و تراکنش نمودند.


در حالی که نسل دوم بلاک چین ها، رمز ارز اتریوم است. این رمز ارز که پس از بیت کوین در سطح جهان به شهرت دست یافت، در اصل یکی از ارزهای دیجیتالی عالی به شمار می رود که نسبت به بیت کوین از مزایای بیشتری برخوردار است. پس می توانیم آن را به عنوان نسل دوم بلاک چین هایی به شمار آوریم که برای تراکنش ها و معاملات در سطح جهان بدون مرز، مورد استفاده قرار می گیرند.

شبکه رمز ارز DOT

شبکه رمز ارز DOT

در نهایت نیز نسل سومی از ارزهای دیجیتالی وجود دارد که شبکه پولکادات را می توانیم پیشتاز این نسل به شمار آوریم. تمام بلاک چین های نسل اول به دنبال آن بودند که بتوانند شبکه ای غیر متمرکز ایجاد کنند که در بستر ان معاملات به صورت ایمن و مطمئن انجام شود. یعنی بستری بدون وجود هیچ شخص سوم و واسطه ای، برای معامله و انتقال تراکنش.

پس از آن اما نسل دوم بلاک چین ها با این هدف وارد بازار رمز ارزها شدند، که بتوانند مشکلاتی که در بلاک چین های نسل اول بود، برطرف کنند. از جمله این مشکلات مدیریت هویت های دیجیتال، اینترنت اشیا، ذخیره سازی غیر متمرکز، پردازش ابری غیر متمرکز و … بود. اما با این وجود این دسته از رمز ارزها نیز دارای محدودیت هایی بودند که منجر شد کاربران به رضایت دست نیابند.

اما در نهایت شبکه پولکادات ایجاد شد، تا تمام مشکلات و محدودیت هایی که برای ارزهای نسل اول و دوم وجود داشت را، به طور کلی برطرف نماید. از این رو این نسل سوم، موفق شد به سرعت به عنوان پیشتاز در میان کاربران ارزهای دیجیتالی به شهرت برسد. البته لازم به ذکر است که هیچ بلاک چینی در دنیا وجود ندارد که قادر باشد تمام ناامنی ها و محدودیت های رمز ارزها را برطرف کند.

ارتباط بلاک چین‌های دنیا در شبکه پولکا

ارتباط بلاک چین‌های دنیا در شبکه پولکا

اما با این وجود شبکه پولکادات در حال حاضر موفق شده است در این زمینه بهتر عمل کند. این پروژه در تلاش است تا تمام بلاک چین های دنیا را در کنار هم جمع آوری نموده، و بهترین پلتفرم را برای این دسته از بلاک چین ها به وجود آورد. پس به طور کلی اگر قصد دارید ارزهای دیجیتالی را با بهترین شرایط برای معامله انتخاب کنید، یا آن که می خواهید در محیطی بدون محدودیت و مشکل ارزهای دیجیتالی خود را مورد تبادل قرار دهید، بهتر است از این شبکه استفاده کنید.

پولکادات این قابلیت را برای کاربران خود در نظر گرفته است، که بتوانند به راحتی در محیطی امن اقدام به ارسال داده ها از بلاک چین های مختلف نمایند.  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید
http://