ارز دیجیتالی تزوس؛ رمز ارز جدید در بازار دیجیتال

ارز دیجیتالی تزوس؛ رمز ارز جدید در بازار دیجیتال
1399/11/15
| 2346

یکی از جدیدترین و پر سرو صدا ترین ارزهای دیجیتالی در دنیا، رمز ارز تزوس است. این ارز دیجیتالی را می توانیم اولین ارزی به شمار آوریم، که قابلیت خود اصلاحگری دارد. البته قراردادهای هوشمند این ارز شباهت بسیار زیادی به ارز دیجیتالی اتریوم دارد. به همین دلیل می توان برنامه های غیر متمرکز بر روی آن ایجاد کرد. با این تفاوت که بر روی ارز Tezos، از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می شود. 

افرادی که اقدام به خرید و استفاده از بلاک چین تزوس می نمایند، قادر هستند به تغییراتی که مورد نظر آنها است رای داده و در باره طرح های جدید و پیشنهادی به صورت جمعی بر روی شبکه توافق داشته باشند. اجازه دهید بیشتر با این ارز دیجیتالی آشنا شویم. 

پلتفرم تزوس
پلتفرم تزوس

تاریخچه استخراج ارز دیجیتالی تزوس

 

یکی از متخصصان کامپیوتر  با نام آرتور بریتمن در سال 2014، اقدام به انتشار وایت پیپری نمود که بعدها از ان با نام XTZ یاد شد. ایشان دقیقا در همان سال نیز، در یکی از شرکت های تاسیس شده در ایالت دلاویر، موفق به کسب مدیریت اجرایی گردید. آرتور و همسر ایشان هر دو از کارمندان سابق موسسه بریج واتر بودند، اما پس از آن که موفق نشدند به روش سنتی اقدام به افزایش منابع مالی خود نمایند، تصمیم گرفتند با برگزاری عرضه اولیه سکه، ارز دیجیتالی تزوس را وارد بازار دیجیتال کنند. 

این ارز دیجیتالی در واقع بر روی ارائه یک دموکراسی غیر متمرکز، تمرکز دارد، و با استفاده از اجماع اثبات سهام، این اجازه را به سهامداران خود می دهد تا اقدام به اداره شبکه و هدایت آن به صورت درون زنجیره ای نمایند. بریتمن پس از آن که عرضه اولیه سکه خود را در سال 2017 اغاز کرد، توانست 232 میلیون دلار سرمایه اولیه را بدست آورد. 

ایشان در همان سال اقدام به تاسیس بنیاد تزوس در شهر زوگ سوئیس نمود.  ایشان از فردی به نام سوهان گورز درخواست نمود تا مدیریت بنیاد را بر عهده گرفته و با همراهی مالکیت معنوی شرکت داینامیک لجر سولوشن، این دو شرکت را با یکدیگر ادغام کند. اما هیچ چیز آنگونه که بریتمن پیش بینی کرده بود پیش نرفت. آنها در این فکر بودند که توکن های عرضه اولیه را به مشارکت کنندگان تحویل دهند. 

تا بتوانند پس از آن بلاک چین تزوس را به صورت یک نرم افزار رایگان، راه اندازی نموده و وارد بازار کنند. اما اختلافاتی که میان گرز و برایتمن به وجود امد، این روند را دچار اختلال کرد. در نهایت نیز میان جامعه XTZ و شرکت آرتور نیز اختلاف شدیدی ایجاد شد. 

رمز ارز XTZ
رمز ارز XTZ

مهم‌ترین ویژگی های بلاک چین XTZ

ارز دیجیتالی تزوس، در سایت خود ویژگی هایی را در توصیف پلتفرمش بیان نموده است، که این ویژگی‌ها عبارتند از: 


• مدیریت درون زنجیره‌ای: 

 

تمام سهامدارانی که در این شبکه سرمایه گذاری می کنند، قادر هستند در مدیریت پروتکل دخالت کنند. می دانیم که چرخه انتخاباتی، برای تمام سهامداران یک فرایند سازمان یافته ای است، که درباره طرح ها در آنجا به توافق می رسند. از این رو می توان با مدیریت درون زنجیره ای، و ترکیب ساز و کار آن با پروتکل اصلاح گر، به راحتی نحوه رای گیری را در آینده تغییر داد. 


• خود اصلاح‌گر: 

 

یکدیگر از ویژگیهای خاص بلاک چین تزوس ویژگی خود اصلاح گری آن است. این بلاک چین قادر خواهد بود بدون نیاز به فورک، یا جدا کردن زنجیره ها از هم، به دو بلاک چین متفاوت تبدیل شده و خود را به روز رسانی کند. این مورد از این جهت مهم است، که XTZ می تواند جلوی چند قسمت شدن جامعه را گرفته، و در طول زمان از بروز مشکل در انگیزه های سهامداران و ایجاد اختلال در شبکه نیز جلوگیری به عمل آورد. 

دقیقاً به خاطر داشتن همین ویژگی منحصر به فرد است، که بلاک چین تزوس هزینه های اینده اجرای بروز رسانی پروتکل و پیاده سازی نوآوری خود را با کاهش مواجه می سازد.

 بلاک چین تزوس
بلاک چین تزوس

 

• قراردادهای هوشمند و بررسی رسمی: 

 

پلتفرم تزوس قادر است برنامه های غیر متمرکزی که ممکن است توسط اشخاص ثالث دستکاری و یا دچار اختلال شود را، از شبکه دور کرده و اقدام به ایجاد قراردادهای هوشمند نماید. علاوه بر آن این بلاک چین به فرایند بررسی رسمی قراردادهای هوشمند نیز کمک شایانی خواهد نمود. البته لازم به ذکر است که اگر این تکنیک به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می تواند در آینده از بروز باگ های هزینه بر و جنجالی جلوگیری نماید. 

 

• نوآوری غیر متمرکز:

 

اصلاحاتی که توسط کاربران پلتفرم تزوس پذیرفته می شوند، می توانند شامل افراد و گروه هایی باشند که قصد بهبود پروتکل را در آینده دارند. این ساز و کارهای تامین مالی، از شبکه به صورت غیر متمرکز نگهداری می کنند. زمانی که یک اکوسیستم از توسعه دهنده های متنوع و فعال، در این پروتکل انگیزه اقتصادی شرکت می کنند، منجر می شود تا روند پذیرش و توسعه این شبکه نیز با افزایش مواجه شود. 


• نمایندگی:

 

نمایندگی را باید دیگر ویژگی پلتفرم تزوس به شمار آوریم، که در اصل می تواند ایمنی بیشتری به این ارز دیجیتالی ببخشد. بدون شک برای مشارکت در فرایند اثبات سهام، نیاز به یک سپرده امن همیشه احساس می شود. همانطور که توجه به اثبات سهام، می تواند درستکار بودن بیشتر افراد شبکه را تضمین کند، امنیت این پلتفرم نیز می تواند از طریق مجازات افراد خلافکار و پاداش دهی به افراد درستکار تحقق یابد. 

کاربرانی که قصد ندارند به صورت مستقیم در این پروتکل شرکت کنند، می توانند در سپردن حقوق و انتخاب نماینده شرکت داشته باشند. 

شبکه Tezos
شبکه Tezos

اثبات سهام:

 

بیشتر نودها و کاربرانی که در شبکه های همتا به همتای غیر متمرکز مشارکت دارند، تمام منابع محاسباتی را برای ادامه حیات شبکه تزوس فراهم می کنند. برخلاف ارزهای دیجیتالی دیگر، بر روی این ارز کاربران و مشارکت کنندگان قادر هستند در تامین امنیت و پایداری شبکه به خوبی مشارکت داشته باشند. از طرف دیگر نیز آنها قادر خواهند بود از این شبکه سود خوبی نیز به دست آورند. 

پس به طور کلی می توانیم بگویم که سازوکار شبکه تزوس از موانع کمتری نسبت به دیگر ارزهای دیجیتالی برخوردار است، و هزینه های آن نیز نسبت به ارزهای دیگر کمتر می باشد. این ویژگی ها منجر شده است تا افراد زیادی تمایل داشته باشند از این ارز دیجیتالی برای انجام معاملات خود استفاده کنند.   • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید
http://