ارز بیت کوین کش؛ هاردفورک ارز دیجیتالی بیت کوین

ارز بیت کوین کش؛ هاردفورک ارز دیجیتالی بیت کوین
1399/11/06
| 2404

بیت کوین کش نامی که در طی سال‌های اخیر بسیار زیاد شنیده اید، با بیت کوین متفاوت است. اما نمی توانیم آنها را از یکدیگر دور بدانیم. زیرا این ارز دیجیتالی، در واقع فورک گرفته شده از بیت کوین به شمار می رود. شبکه ای که مبتنی بر بلاک چین بوده و در سال 2017 پس از بروز اختلاف نظر بین فعالان ارز بیت کوین ایجاد شد. 

اجازه دهید ابتدا با تاریخچه پیدایش بیت کوین کش آشنا شویم، پس از آن به چگونگی به وجود آمدن این ارز دیجیتالی بپردازیم. از روزی که ارز دیجیتالی بیت کوین وارد دنیای معاملات آنلاین گردید، تاکنون افراد زیادی را به سمت خود جذب کرده است. اما این ارز با تمام مزایایی که دارد، از سرعت کم و کارمزد بالایی در انجام تراکنش های خود برخوردار می باشد. 

این مسئله به یکی از چالش های مهم در استفاده از ارز بیت کوین تبدیل شد. به گونه ای که کاربران با استفاده از آن دچار مشکلات بسیاری شدند. افرادی در پی یافتن یک راه حل مناسب جهت برطرف کردن این مشکل بیت کوین برآمدند. برخی روش جایگزین لایتنینگ را پیشنهاد کردند، اما عده ای دیگر این روش را بی فایده بیان کردند. این اختلاف نظر در میان توسعه دهنده ها، منجر به بیرون آمدن بیت کوین کش از دل بیت کوین گردید. 

 بیت کوین کش
بیت کوین کش

ارز دیجیتالی بیت کوین کش

 

این ارز دیجیتالی در واقع رمز ارزی می باشد که از ان با نام پول نقد الکترونیکی همتا به همتا یاد می شود. کش در واقع به معنای پول نقد است. افزایش سرعت در استفاده از این ارز دیجیتالی جدید، منجر شد تا کاربران بتوانند با سرعت بیشتری اقدام به انجام تراکنش نمایند. این ارز در اصل انشعابی از بیت کوین می باشد که در سال 2017 با ایجاد یک بلاک در دل بلاک چین بیت کوین به وجود آمد. 

یکی از مهمترین دلایلی که منجر شد تا بیت کوین کش از دل ارز دیجیتالی بیت کوین بیرون آید، اختلاف نظر کاربران جامعه بیت کوین در مورد سرعت تراکنش و کارمزد تراکنش های ان بود. از سوی دیگر به مرور زمان بیت کوین درگیر مشکل مقیاس پذیری یا کندی تراکنش ها شد، که این مسئله نیز به وجود آمدن فورک از دل این ارز دیجیتالی را سرعت بخشید. 

بیت کوین کش موفق شد با افزایش حجم بلاک خود تا بیش از 32 مگابایت، پردازش تراکنش های بیشتری را شامل شود. البته باید به این مسئله نیز اشاره نماییم، که این ارز دیجیتالی با وجود تفاوت هایی که با بیت کوین دارد، شباهت های زیادی را نیز در بر می گیرند. با یکدیگر دارند. مثلا هر دوی این ارزهای دیجیتالی برای تایید تراکنش های خود، از ماینینگ یا اجماع اثبات کار استفاده می کنند. 

از سوی دیگر نیز باید بیان نماییم، که بیت کوین کش خود در سال 2018 فورک شد و نوع دیگری از بیت کوین از دل آن خارج شد. البته با وجود ارزهای دیجیتالی فورک جدید که از دل بیت کوین خارج شده اند، هنوز این ارز به عنوان اصلی ترین ارز دیجیتالی در دنیا به شمار می رود.

فورک بیت کوین
فورک بیت کوین

علت پیدایش ارز فورک بیت کوین 

 

بسیاری از حامیان ارز دیجیتالی بیت کوین کش بر این عقیده هستند که این ارز، در واقع هدف اصلی بیت کوین را دنبال می کند. ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین به دنبال آن بود که تبادلات مالی را به صورت همتا به همتا در دنیا رونق بخشد. به گونه ای که فیات هیچ کشوری بر فیات کشور دیگر برتری نداشته، و کشورها بتوانند بدون نیاز به واسطه با یکدیگر تبادل مالی داشته باشند. 

پس از ان که ارز بیت کوین موفق شد پس از 5 سال بعد از خلق در میان مردم دنیا به رونق برسد، این ارز هدف خود را از یاد برد. حتی باید بگوییم بیشتر مردم از آن به عنوان ابزاری جهت ذخیره ارزش استفاده کردند. این مسئله منجر شد تا در سال 2015 بیت کوین به دلیل افزایش تراکنش ها درگیر شلوغ شدن مسیر تراکنش ها و مشکل مقیاس پذیری گردد. 

محدود بودن اندازه بلاک های بیت کوین نیز، دلیل دیگری شد تا تراکنش های زیادی در صف تایید این ارز دیجیتالی بمانند. زیرا دیگر بلاک های این ارز دیجیتالی قادر نبودند به صورت همزمان تراکنش های زیادی را تایید نمایند. این شلوغ بودن مسیر تراکنش ها در بیت کوین، باعث شد تا ده دقیقه یکبار یک بلاک در شبکه بیت کوین ساخته شود.  

در نهایت تمامی این سختی ها در کنار هم، گروهی را وادار به تصمیم گیری در مورد ارز بیت کوین نمود. در نهایت با ایجاد بیت کوین کش، بسیاری از مشکلات برطرف شد و از این پس هر بلاک بر روی بلاک چین فورک بیت کوین، با سرعت بالایی تایید گردید. 

بیت کوین
بیت کوین

مهم‌ترین تفاوت‌های بیت کوین و بیت کوین کش

 

همانطور که بیان نمودیم، میان این دو ارز شباهت های بسیاری وجود دارد. اما مسئله ای که منجر شده است تا یکی از آنها به عنوان ارز بهتری در دنیای جدید شناخته شوند، تفاوت هایی است که بیت بیت کوین و فورک ان وجود دارد. از جمله مهمترین این تفاوت ها باید به موارد زیر اشاره نماییم: 

• کارمزد استفاده از فورک بیت کوین نسبت به بیت کوین کمتر است.

• اندازه بلاک های بیت کوین در ابتدا 8 بود و در هارد فورک بیت کوین این میزان به 32 مگابایت رسید. از این رو تراکنش های بیشتری توسط بیت کوین کش نسبت به بیت کوین انجام شد و کارمزد آنها نیز کمتر گردید. 

• فورک بیت کوین سختی های شبکه بیت کوین را کاهش داد.

• سگویت توسط فورک بیت کوین اجرا نمی شود. 

• بیت کوین کش در برابر حمله های باز پخش و تکرار بسیار مقاوم است. 

• فورک بیت کوین ویژگی های  replace by fee را ندارد. 

• سرعت انجام تراکنش این دو ارز با یکدیگر متفاوت است. 

• اندازه هر بلاک بیت کوین 1 مگابایت است در حالی که اندازه بلاک های فورک بیت کوین 32 مگابایت می باشد. 

تمامی این تفاوت ها میان دو ارز دیجیتالی بیت کوین و بیت کوین کش، منجر شده است تا افراد زیادی تمایل به استفاده از آن داشته باشند. از سوی دیگر قابلیت های جدید فورک ها همیشه کاربران جدید را به خود جذب می کنند، و از این رو رونق ارز دیجیتالی اصلی را کاهش می دهند.   • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید
http://