رمز ارز ریپل (Ripple) چیست؟

رمز ارز ریپل (Ripple) چیست؟
1399/10/30
| 2276

حتی اگر برای اولین بار با نام ارزهای دیجیتالی اشنا شده باشید، باز هم غیر ممکن است که نام ریپل (Ripple) را نشنیده باشید. یک ارز دیجیتالی جدید که افراد زیادی را درگیر این سوال نموده است، که این رمز ارز چه کاربردی دارد و چگونه استخراج می شود؟ اولین بار توسط چه کسی ریپل وارد بازار دیجیتال شد؟ برای آنکه بتوانید به سوالات خود در مورد این ارز دیجیتالی پاسخ دهید، بهتر است با ما همراه شوید. 

افرادی که در زمینه رمز ارزها اطلاعات محدودی دارند، پس از شنیدن نام ریپل (Ripple) فکرشان به سمت ارز XRP می رود. اما آیا این دو ارز یکی هستند؟ یا دو ارز دیجیتالی متفاوت می باشند؟ باید بگوییم ریپل با XRP تفاوت دارد. در اصل این ارز با تمامی ارزهای دیجیتالی از جمله اتریوم و بیت کوین نیز متفاوت می باشد. مثلا زمانی که سرمایه گذاری اقدام به خرید اتریوم می نماید، یعنی در اصل بر روی شبکه اتر سرمایه گذاری کرده است. 

یا ان که با خرید ارز بیت کوین، بر روی شبکه بیت کوین سرمایه گذاری نموده است. اما زمانی که شخصی اقدام به خرید XRP می نماید، به این معنا نیست که بر روی ریپل (Ripple) سرمایه گذاری کرده است. البته باید بیان نماییم که در دنیای رمز ارزها، نام ارز دیجیتالی XRP همیشه با ریپل آمده است. اما در اصل میان این دو ارز تفاوت هایی وجود دارد. 

ریپل (Ripple)
 ریپل (Ripple)

سازنده ارز دیجیتالی ریپل (Ripple)

 

در سال 2004 شخصی به نام ایان فوجر اقدام به تاسیس شرکتی نموده، که نام آن را ریپل پی نهاد. در اصل می توانیم سازنده اصلی ارز ریپل را " ایان فوجر" معرفی کنیم. زیرا این شخص قصد داشت با ساختن سیستمی جدید برای نقل و انتقال پول از نقطه ای به نقطه دیگر، سرمایه گذاری و تجارت در سطح جهانی را آسان نماید. از این رو اقدام به ساخت چنین شرکتی با سیستم خاص نمود. 

شرکت ریپل پی، در معرفی خود چنین بیان نمود که یک سیستم مالی است، و به کاربران و سرمایه گذاران خود این امکان را می دهد که قادر باشند از هر نقطه ای اقدام به انجام تراکنش مالی خود نمایند. از سوی دیگر بتوانند با استفاده از ارزهای دیجیتالی همچون ریپل (Ripple)، تراکنش های مالی ایمن تر و مطمئن تری داشته باشند. پس از آن در سال 2011، یکی از حامیان ارز دیجیتالی بیت کوین با نام " جد مک کالب" به استخدام شرکت ریپل پی درآمد.

او موفق شد به دلیل داشتن سابقه درخشان، کنترل شرکت را در دست گرفته و منجر به رشد این ارز دیجیتالی شود. پس از چند سال به تیم درخشان ریپل، شخص دیگری با نام" لارسن" نیز اضافه شد که این شخص در تاریخ ریپل (Ripple) فصل جدید را به وجود آورد. در نهایت در سال 2012 یکی از دوستان نزدیک مک کالب اقدام به سرمایه گذاری با مبلغ 200 هزار دلار در این شرکت نمود، که از آن پس ایشان را به عنوان اولین سرمایه گذار بر روی ارز دیجیتالی ریپل معرفی می کنند. 

ارزهای دیجیتالی
ارزهای دیجیتالی

آینده ارز دیجیتالی ریپل 

 

در طی سالهای اخیر، این ارز دیجیتالی موفق شده است بیش از 4 هزار درصد بازده داشته باشد. به گونه ای که در سال 2013، هر واحد ریپل با ارزش 0.005 دلار در صرافی های معتبر به فروش رسید. پس از آن در سال 2018 میزان ارزش این رمز ارز بیشتر شده و به 3.8 دلار رسید. به صراحت می توانیم بیان کنیم که ارزش ریپل (Ripple) در سال 2018 بیشتر از 70000 درصد افزایش را تجربه کرده است. 

پس از آن که این ارز با رشد افزایش روبه رو شد، به یکباره درگیر یک افت وحشتناکی گردید. پس از آن زمان دیگر این رمز ارز موفق نشده است به رشد بالایی دست یابد. اما هنوز در صرافی های معتبر دنیا از جمله صرافی چنج پاندا این ارز دیجیتالی عرضه می شود، و سرمایه گذاران می توانند اقدام به خرید یا فروش این ارز نمایند. در حال حاضر قیمت ریپل در صرافی ها برابر با 0.32 دلار است.

 در مورد آینده ارزهای دیجیتالی به هیچ عنوان نمی توان پیش بینی دقیقی ارائه نمود. این که کدام ارز ممکن است در آینده به موفقیت ارزشی بیشتری برسد، مسئله است که قابلیت پیش بینی نخواهد بود. اما می توان به راحتی و با توجه به آنچه بر رمز ارزها گذشته است، به این نتیجه رسید که چه آینده ای در انتظار ریپل (Ripple) می باشد. 

رمز ارز ریپل
رمز ارز ریپل

مهم‌ترین هدف ساخت رمز ارز ریپل 

 

بدون تردید برای ساخت ارزهای دیجیتالی، نیاز به هدف خاصی وجود دارد. تمامی سازنده های این رمز ارزها بیشتر به دنبال آن بودند که با استفاده از ارزهای دیجیتالی، فرایند تراکنش ها و انتقال پول از کشوری به کشور دیگر را سرعت و بهبود بخشند. از این رو اقدام به ساخت رمز ارزهای دیجیتالی نمودند. اما به طور کلی سه دلیل مهم می توانیم برای ساخت ریپل (Ripple) بیان کنیم. از جمله: 

• اکسل ویا xVia

• اکسل رپید xRapid

• اکسل کارنت xCurrent

با وجود ان که این ارز دیجیتالی بارها درگیر شکست شده است، اما باید بگوییم که نسبت به دیگر ارزهای دیجیتالی، موفق شده است بهتر جایگاه خود را حفظ کند. از این رو آن را یکی از پلتفرم های موفق برای سرمایه گذاری به شمار می آورند. ریپل (Ripple) یک شبکه پرداخت دیجیتال است، که موفق شده است با دیگر کشورها یک ارتباط غیر متمرکز و امن برقرار کند. 

از این رو مهمترین هدفی که می توانیم برای این ارز دیجیتالی بیان کنیم، تضاد کامل آن با بیت کوین است. بیت کوین با این هدف وارد بازار جهانی شد که بتواند واسطه ها و بانک ها را حذف کند. اما ریپل (Ripple) بر این عقیده است که بانک ها بد نیستند. تنها مسئله ای که عملکرد انها را با مشکل مواجه نموده است، این مسئله است که نحوه انجام کار آنها در انتقال و پرداخت پول مشکل دارد. 

پس ریپل (Ripple) وارد دنیای ارزهایی دیجیتالی شد، تا مشکلاتی که برای انتقال پول بین المللی وجود دارد را برطرف کند. هر ساله به میزان پول هایی که به صورت برون مرزی منتقل می شوند، افزوده می شود. که همین امر برای بانک ها و موسسات مالی مشکلات زیادی را به بار آورده است. ریپل ساخته شد، تا این مشکل را با کمترین آسیبی برطرف نموده و انتقال پول را با شیوه ای آسان تر انجام دهد. 

کاربرد ریپل

کاربرد ریپل

مهم‌ترین مزایای استفاده از ریپل 

 

استفاده از هر ارز دیجیتالی، مزایا و معایبی را با خود به همراه دارد. از جمله مزایایی که می توانیم برای ریپل بیان کنیم، عبارتند از:

• داشتن بالاترین سرعت در انجام تراکنش های مالی 

• انجام تراکنش توسط بیش از 100 بانک معتبر جهان با استفاده از ریپل (Ripple)

• داشتن امنیت تقریبا بالا نسبت به ارزهای دیجیتالی دیگر 

• عدم داشتن تورم به دلیل استخراج کامل تمام توکن ها از ابتدا و مورد استفاده قرار گرفتن آنها 

• بهره مندی از آنها به عنوان مترجم جهانی در مرحله نهایی 

• اتصال ساده و راحت به شبکه های پرداخت جهانی 

• وام دادن و وام گرفتن سریع با استفاده از پلتفرم ریپل (Ripple)

 

معایب استفاده از رمز ارز ریپل 

 

با وجود ان که ارز ریپل دارای مزایای بسیار زیادی می باشد، اما در کنار این مزایا باید از معایبی نیز یاد کنیم. آن هم متفاوت بودن روش های تجاری استفاده از این رمز ارز می باشد. یکی دیگر از معایب این رمز ارز، انتقال مقداری کمی از XRP به کاربران خود می باشد. در حالی که ریپل بیان نموده بود که قرار است قیمت بزرگی از این XRP را به کاربران خود منتقل نماید. 
با این حال باید یکی از بزرگترین معایب رمز ارز ریپل (Ripple) را متن باز بودن آن بیان کنیم. که این ایراد به راحتی دست هکرها را برای سوء استفاده از این سیستم قوی و هوشمند آسان نموده است. 

تفاوت ریپل و بیت کوین
تفاوت ریپل و بیت کوین

تفاوت‌های ریپل (Ripple) و بیت کوین 

 

ریپل و بیت کوین که هر دو ارزهای دیجیتالی معتبری در سطح جهان هستند، دارای تفاوت های آشکاری می باشند. از جمله کلیدی ترین تفاوت های این دو رمز ارز، باید به موارد زیر اشاره نماییم:

 

• توسعه‌دهندگان: 

 

بیت کوین رمز ارزی است که به وسیله توسعه دهنده های مشتاق ارائه شده است، و به نوعی طراحی گردیده تا تمامی اشخاص ثالث در معاملات آنلاین را حذف کند. دولت، بانک، موسسات، و هر گونه شخص ثالث دیگر. اما ریپل در واقع یک سازمان رسمی است که زیر نظر بانک ها و در حمایت از آنها در سال 2012 راه اندازی شد. 

 

• اهداف توسعه:

 

بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتالی، با هدف پرداخت آنلاین تمامی هزینه ها و خدمات وارد بازار جهانی شد. اما ریپل (Ripple) در اصل به منظور کمک به بانک ها و موسسات، جهت بهبود بخشیدن به سیستم انتقال پول و مبادلات ارزی طراحی و ایجاد شد. 

ایده اصلی ایجاد ریپل، در واقع ایجاد کردن یک سیستم انتقال مستقیم دارایی ها بوده است. زیرا این سیستم از ایمنی، شفافیت و ارزان تر بودن هزینه ها نسبت به دیگر روش های پرداخت آنلاین برخوردار می باشد. از سوی دیگر سرعت انجام معاملات با استفاده از ارز بیت کوین، به طور متوسط 10 دقیقه به طول می انجامد. در حالی که با استفاده از ریپل (Ripple) می توان در عرض 5 ثانیه به راحتی اقدام به انجام تراکنش نمود. می توان به راحتی به هر کدام از این ارزهای دیجیتالی از طریق صرافی چنج پاندا دست یافت.   • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید
http://