ارز دیجیتالی اتریوم چیست؟

ارز دیجیتالی اتریوم چیست؟
1399/10/30
| 2325

در میان انواع ارزهای دیجیتالی که در بازار جهانی وجود دارد، ارزهای معروف و شناخته شده بسیاری وجود دارند. یکی از این ارزها که بعد از ارز بیت کوین موفق شده است به شهرت بسیاری دست یابد، ارز دیجیتالی اتریوم است. اتر رایج ترین ارز در جهان به شمار می رود، که در زمان کوتاهی موفق شد به ارزش رمز ارز بیت کوین نزدیک شود. حتی بسیاری از افراد پیش بینی می کنند که ممکن است این ارز از بیت کوین پیشی گیرد. 

اتریوم را باید ارز دیجیتالی غیر متمرکزی بدانیم که به وسیله هیچ دولت و یا قدرت خاصی اداره نمی شود. بلکه این ارز دیجیتالی در سطح جهانی تنها به وسیله هزاران رایانه مورد استفاده قرار گرفته و اداره می شود. مدت زمان کوتاهی است که صرافی های معتبر در جهان برای انجام معاملات بین المللی خود از اینگونه ارز ها استفاده می کنند. 

به همین دلیل خرید و فروش اتریوم نیز همچون دیگر ارزهای دیجیتالی در ایران و جهان رونق دارد. شاید اگر از هر فرد عادی در جامعه در مورد رمز ارزها سوال شود، اولین ارز دیجیتالی که بیان می کند بیت کوین باشد. اما بدون تردید پس از آن نام اتر را خواهید شنید. زیرا این ارز در اصل نسل دومی از ارزهای دیجیتالی است که موفق شد در جهان به شهرت بسیار زیادی دست یابد. 

اتریوم
اتریوم

آغاز ورود ارز دیجیتالی اتریوم به بازار جهانی 

در سال 2015 سر جوانی به نام ویتالیک بوترین، موفق شد در سن 23 سالگی ارز دیجیتالی را وارد عرضه جهانی نماید، که امروزه از آن با نام اتر یاد می شود. این رمز ارز در اصل نوعی پلتفرم مبتنی بر بلاک چین می باشد که توسعه دهندگان ان، برای پیاده سازی برنامه های غیر متمرکز ان را وارد بازار معاملات جهانی نمودند. افراد بسیاری تصور می کنند که بیت کوین و اتر شبیه هم هستند.

اما باید بگوییم این ارز در برخی ویژگی ها شباهت زیادی به بیت کوین دارد. اما در برخی ویژگی ها نیز از بیت کوین بهتر عمل می کند. مثلا باید اتریوم را نیز همچون ارز بیت کوین در لیست ارزهای دیجیتالی بگنجانیم. اما مسلما این ارز کاربردهای متفاوتی با بیت کوین خواهد داشت.

 

مهم‌ترین تفاوت‌های بیت کوین با ارز اتر 

 

از جمله تفاوت های فاحشی که می توانیم در مورد این دو ارز دیجیتالی بیان کنیم، کاربرد انها می باشد. بیت کوین ارز دیجیتالی است که مالکیت آن بر پایه پول رایج کشورهای مختلف است. در حالی که بلاک چین اتریوم برای آن که مورد استفاده قرار گیرد، نیاز به اجرای کدهای برنامه نویسی غیرمتمرکز دارد. از سوی دیگر می توانیم از بیت کوین به عنوان یک برنامه خاص که بر پایه فناوری بلاک چین است، یاد کنیم. زیرا این رمز ارز با این هدف در جهان ایجاد شد که بتواند استفاده از سیستم های غیرمتمرکز را در جهان رونق بخشد. 

این ارز دیجیتالی تنها یک نرم افزار به نام بیت کوین دارد. در حالی که اتریوم از نرم افزارها و سرور های مختلفی پشتیبانی می کند. می توان بر روی ان با استفاده از هر نوع نرم افزار و سیستمی اقدام به فعالیت نمود. این ویژگی ها منجر شده است که شبکه اتر نسبت به بیت کوین در جهان از محبوبیت بیشتری برخوردار شود. اما با این حال سرمایه گذاران زیادی بر روی بیت کوین سرمایه گذاری نموده و از آن حمایت می کنند. 

با استفاده از اتریوم می توان به راحتی بر روی بستر بلاک چین اقدام به انتقال پول و انجام قراردادهای هوشمند نمود. بدون آن که نیاز به حضور واسطه یا شخص ثالثی باشد. 

ارز اتر
ارز اتر

قراردادهای هوشمند چه هستند؟

 

قراردادهای هوشمندی که با استفاده از ارزهای دیجیتالی به وجود آمدند، پلتفرم هایی هستند که از شرایط خاصی برخوردار می باشند. می توان با استفاده از این قرارداد ها بدون واسطه و به صورت خودکار اقدام به انجام معامله و انتقال پول نمود. ارزهای دیجیتالی همچون اتر نیز از این دسته قردادهای هوشمند استفاده می کنند، تا به صورت آزادانه و غیر متمرکز تراکنش انجام دهند. 

هر روز شاهد آن هستیم که پلتفرم اتریوم در حال رشد و پیشرفت است. به گونه ای که در آینده ای نزدیک انتظار آن میرود که بیشتر مردم جهان با استفاده از این پلتفرم اقدام به انجام فعالیتهای مالی و غیر متمرکز خود نمایند. اما در اصل هدف این ارز دیجیتالی حذف کردن تمام واسطه ها و هزینه های اضافی است که بیشتر مردم جهان برای انجام فعالیت های مالی خود درگیر آن می شوند. 

 

مهم‌ترین ویژگی‌های ارز دیجیتالی اتریوم

 

بدون تردید هر یک از ارزهای دیجیتالی که در بازار وجود دارند، از ویژگی ها و مزایای خاصی برخوردار می باشند. از انجایی که ارز اتر در میان مردم جهان و فعالان بازار ارز دیجیتالی محبوبیت بیشتری دارد، باید به ویژگی های آن بیشتر توجه کنیم. به هر میزان که بیشتر با این ارز دیجیتالی آشنا شویم، می توانیم از آن بهتر بهره مند شویم. از جمله ویژگی ها و مزایای خاص ارز اتریوم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

• داشتن امنیت بالا و غیر قابل نفوذ بودن 

• دیجیتالی بودن پلتفرم اتر 

• استفاده از کیف پول مناسب جهت ذخیره اتر و انجام معاملات دیجیتالی

• فعالیت شبکه اتر بر روی بستر بلاک چین

• عدم توقف پلتفرم اتریوم حتی توسط سازنده آن 

• قابلیت بستن قرارداد های هوشمند و غیر متمرکز بدون نیاز به واسطه 

• بدون محدودیت در عرضه 

• حذف کردن تمام واسطه ها و هزینه های مالی 

• بالا بودن سرعت انجام تراکنش نسبت به ارزهای دیجیتالی دیگر 

• دارای یک شبکه کامل با زبان برنامه نویسی خاص 

ارز دیجیتالی
ارز دیجیتالی

نحوه عملکرد ارز دیجیتالی اتریوم

 

برای استفاده از این ارز دیجیتالی، روندی همچون دیگر ارزهای دیجیتالی باید طی شود. لازم است هر دو طرف معامله ابتدا تمامی اطلاعات دقیق خود ارائه نموده و پس از آن که تمامی این اطلاعات توسط ماینرها و نودها مورد تایید قرار گرفت، اقدام به انجام تراکنش بر روی بستر بلاک چین نمایند. اما مسئله ای که در نحوه عملکرد بیت کوین و اتر وجود دارد، استفاده از قراردادهای هوشمند است. 

به این صورت که برای انجام تراکنش در شبکه اتریوم، ابتدا لازم است تمامی شرایط و دستورات در یک قرارداد بیان شده و به صورت کد گذاری در شبکه اتر قرار گیرد. پس از آن زمانی که تمامی این شرایط بر روی شبکه برقرار گردید، کدها در پلتفرم پردازش شده و قرارداد به صورت خودکار انجام می شود. پس برای ان که بتوان بهتر از این بلاک چین برای انجام تراکنش استفاده نمود، لازم است از قراردادهای هوشمند بهره مند گردید. 

 

آینده مشترک اتر و بیت کوین

 

همه ما میدانیم که بیت کوین در اصل اولین ارز دیجیتالی است که موفق شد در جهان رونق یابد. حال این سوال مطرح است که با وجود سرعت محبوبیت بالای اتریوم، آیا می توان آینده مشترکی برای این دو ارز دیجیتالی پیشبینی کرد؟ آنگونه که بنیان گذاران اتر بیان کرده اند، برای رسیدن این پلتفرم به بیت کوین زمان کوتاهی باقیست. حتی می توان پیش بینی نمود که این ارز آینده روشن تری نسبت به بیت کوین داشته باشد. 

بیت کوین
بیت کوین

آیا ارز اتر برای سرمایه‌گذاری خوب است؟ 

 

این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی که است که ذهن تمام سرمایه گذاران را به خود مشغول نموده است. این که آیا می توانیم اتریوم را برای سرمایه گذاری مناسب بدانیم؟ عوامل مختلفی وجود دارند که مناسب بودن این ارز دیجیتالی را بیان می کنند. اولین مسئله این است که اتر در واقع نوعی دارایی دیجیتالی می باشد، که هیچ شخص سومی برای انجام عملیات پرداخت نیاز نخواهد داشت. 

اتر از چنان قدرتی در میان ارزهای دیجیتالی برخوردار است، که می توانیم آن را سوخت تمام برنامه های غیر متمرکز در داخل شبکه ها به شمار آوریم. از سوی دیگر نیز یکی از ارزهای دیجیتالی محبوب است که برای انجام تراکنش های مالی و انتقال پول نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 

هم اکنون هر واحد اتریوم داری قیمتی معادل 181 دلار می باشد. هر چه میزان پذیرش و استفاده از این ارز دیجیتالی افزایش می یابد، ارزش قیمتی آن نیز زیادتر می شود. این افزایش قیمت اتر منجر شده است تا نهاد های زیادی تمایل به استفاده از این ارز برای انجام تراکنش های مالی خود یابند. به همین دلیل کاربرد آن بیشتر شده و محبوبیت آن نیز فراتر می رود.   • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید
http://