مزایا و معایب توکن تتر ERC20 چیست؟

مزایا و معایب توکن تتر ERC20 چیست؟
1399/10/22
| 2450

در میان ارزهای دیجیتالی که امروزه در بازار رمز ارزها رونق یافته است، باید به تتر ERC20 اشاره کنیم. این توکن بر روی بستر بلاک چین اتریوم ایجاد شده است و دارای مزایای و معایب خاصی می باشد. افرادی که علاقه مند ورود به بازار ارزهای دیجیتالی هستند، لازم است در مورد این رمز ارزها اطلاعات مناسبی به دست آورند. بهتر است با ما همراه باشید تا بهتر تتر اتریوم را بشناسیم. 

منظور از ERC در تتر ERC20، مخفف عبارت Ethereum Request for Comments می باشد. در اصل باید این پروتکل رسمی را نوعی بهبود دهنده به بلاک چین اتریوم به شمار آوریم. عدد 20 در کنار ERC نیز، به نوعی شاخص خاص برای این نوع تتر می باشد. در طی سالهای اخیر که ارزهای دیجیتالی رونق بسیار زیادی یافته اند، این پروتکل نیز موفق شده است نقش اساسی را در میان رمز ارهای ایفا کند. 

به گونه ای که پروتکل تتر ERC20 کمک کرده است تا بتوان هزاران برنامه غیر متمرکز را در یک پلتفرم استاندارد بگنجاند. این استاندارد به تمامی شرکت ها و توسعه دهنده های ارز دیجیتالی اجازه می دهد، تا از طریق ICO یا عرضه اولیه سکه، اقدام به جذب سرمایه نمایند. در اصل این استاندارد به شرکت ها این اجازه را نیز می دهند که بتوانند پروژه های خود را تو کنیزه نمایند. 

تتر ERC20

 تتر ERC20 

شرایط استاندارد تتر ERC20

 

پروتکل ERC20 را می توانیم مجموعه از توابع پایه ای به شمار آوریم، که توسعه دهنده از ان بر روی بستر بلاک چین اتریوم استفاده می کنند. به گونه ای که توکن اتریوم موفق شود به نوعی توکن ERC20 تبدیل شود. البته هیچ یک از توسعه دهنده های ارزهای دیجیتالی برای استفاده از این استاندارد مجبور نیستند. اما بیشتر آنها برای جذب سرمایه بیشتر تلاش می کنند تا از این توکن استفاده کنند. 

مهمترین مزیتی که می توانیم برای تتر ERC20 بیان کنیم، کار کردن توکن ها با انواع قرارداد های هوشمند، کیف پول ها و صرافی ها می باشد. زیرا خرید و فروش این ارز ساده تر و با قیمت مناسب تری انجام می شود. برای ان که بتوان توکن را به یک توکن ERC20 تبدیل کرد، لازم است برخی شرایط را در مورد آن مد نظر قرار داد. تنها در این صورت است که تتر می تواند با قراردادهای هوشمند دیگر، راحت تر ارتباط برقرار کند. 

از این رو توابع خاصی برای نوشتن بر روی لاگ بلاک چین مورد نظر استفاده می شود. برای آنکه تتر ERC20 بتواند بر روی بلاک چین راه اندازی شود، این توابع ورودی و خروجی را بر روی توکن پیاده سازی می کنند. در نهایت این توکن می تواند 4 فعالیت مهم را انجام دهد. از جمله: 

• انتقال توکن ها از فردی به فرد دیگر 

• ارائه تعداد کل توکن های عرضه شده 

• موافقت با استفاده از توکن ها، به عنوان کل دارایی پولی 

• ارائه نمودن موجودی حساب کاربری

اتریوم
اتریوم

مهم‌ترین مزایای توکن‌های ERC20

 

برنامه نویسان ارزهای دیجیتالی، پیش از آنکه استاندارد ERC به وجود آید، از نام های دیگری برای کد نویسی استفاده می نمودند. مثلا برای تمامی توکن های عرضه شده در بازار، از کلمه total Amount استفاده می کردند. در حالی که در برخی مواقع نیز از کلمه total Number استفاده می نمودند. این مسئله منجر شده بود تا بیشتر صرافی ها و کیف پول ها برای ان که بتوانند با توکن ها ارتباط برقرار کنند، کد توکن ها را بخوانند.

از سوی دیگر نیز برای برقراری ارتباط با توکن ها، لازم بود بر روی پلتفرم های خود تغییراتی را بوجود آورند. اما پس از ایجاد استاندارد تتر ERC20، تمامی این مشکلات برطرف شد. از آن پس استفاده این استانداردها مزایای خاصی را برای توکن ها به همراه داشت. از جمله: 

1. سادگی در تعامل و انجام تراکنش با کیف پول‌های مختلف 

2. یکنواختی استفاده از توکن ها 

3. سادگی در برقراری ارتباط موثر با قرارداد های هوشمند

4. لیست شدن ساده اکسچنج ها برای ترید شدن 

توکن‌های تتر
توکن‌های تتر

معایب استفاده از توکن‌های ERC20

 

با وجود تمام مزایایی که جهت استفاده از استاندارد تتر ERC20 بیان نمودیم، لازم است به معایبی نیز اشاره کنیم. زیرا این استاندارد به برخی از مسائل نپرداخته است. مثلا در استفاده از این استاندارد، گیرنده به هیچ عنوان از دریافت توکن اطلاعی نمی یابد. که این امر منجر می شود تا کاربر سرمایه خود را از دست دهد. مثلا اگر اقدام به ارسال توکن های خود به ادرس قرارداد هوشمند یک تتر ERC20 دیگر نمایید، توکن ها ممکن است در این ادرس گیر افتاده و برگشت ناپذیر شوند. 

در حالی که به صورت استاندارد، توکن هایی که به آدرس اشتباهی می روند قابلیت بازگشت دارند. تا اخر سال 2017 بسیاری از کاربران به همین دلیل بیش از 3 میلیون دلار از سرمایه خود را از دست دادند. اما امروزه شبکه اتریوم برای برطرف کردن این مشکل، استاندارد جدید معرفی نموده است. این استاندارد به آدرس هایی که از توکن ها پشتیبانی نمی کنند، ارسالی نخواهد داشت. 

در کنار این مسئله، یک مشکل دیگر برای استاندارد تتر ERC20 می توانیم بیان نماییم. آنهم عدم محدودیت آن می باشد. این ایراد در اصل باعث می شود که کاربر هزینه ای بیش از موجودی برای انجام تراکنش به آدرس دیگر منتقل شود. این مشکل در سال 2018 منجر شد تا صرافی های مختلفی واریز و برداشت توکن های ERC20 را متوقف نمایند. زیرا هکر ها از این مشکل استفاده نموده، و به میزان قابل توجهی سرمایه های کاربران را از آن خود می کردند. 

ارز دیجیتالی تتر

ارز دیجیتالی تتر

 

مهم‌ترین تفاوت کوین‌ها با بلاک چین مستقل و توکن‌های ERC20

 

تمامی توکن هایی که در بستر بلاک چین اتریوم قرار دارند، ارزشمند بوده و در زمره دارایی های کاربران قرار می گیرند.این توکن ها قادر هستند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی را دریافت و ارسال نمایند. اما مهمترین تفاوتی که توکن های تتر ERC20 با ارزهای دیجیتالی دارند، این مسئله است که توکن ها از شبکه اتریوم و ادرس های ان برای انجام تراکنش های خود استفاده می کنند. 

یعنی تمامی تراکنش های این توکن ها، بر روی بلاک چین اتریوم ارسال می شود. در حالی که کوین ها بلاک چین های مخصوص به خود را داشته و تمامی تراکنش های آنها بر روی بلاک چین بیت کوین به ثبت می رسد.   • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید
http://