ارز دیجیتالی یا پول الکترونیک بیت کوین چیست؟

ارز دیجیتالی یا پول الکترونیک بیت کوین چیست؟
1399/10/09
| 2359

شاید برای شما هم اولین باری باشد که نام پول الکترونیک به گوشتان می رسد. اما باید بگوییم این پول ها اولین بار سال 2008 توسط شخصی با هویت ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو وارد دنیای تجارت الکترونیک شدند. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بود که توسط ایشان ساخته شده و برای خرید انلاین مورد استفاده قرار گرفت. 

می توان با استفاده از این ارز دیجیتالی به راحتی اقدام به خرید و سفارش آنلاین نمود. در دنیایی که بیشتر کشورها درگیر تحریم های مالی هستند، استفاده از این نوع ارزها و پول های الکترونیک می تواند مرزهای تحریم را دور بزند. تاجران بسیاری از طریق بیت کوین پول به نقاط مختلف جهان می فرستند، و سرمایه گذاری می کنند. 

کافیست کمی در فضای مجازی جستجو کنید، تا در مورد ارزش خرید ارزهای دیجیتالی و استفاده از آنها را اطلاعاتی به دست آورید. اما پیش از آن اجازه دهید ابتدا با پادشاه ارزهای دیجیتالی (بیت کوین) بیشتر آشنا شویم. 

ارز دیجیتالی
ارز دیجیتالی

منظور از ارز دیجیتالی بیت کوین چیست؟ 

 

BTC در اصل یکی از پول های الکترونیک به شمار می رود، که می توان با استفاده از آن، به هر نقطه ای از جهان پول منتقل کرد. این پول می تواند برای خرید کالا یا خدمات پرداخت شود. هر ارز دیجیتالی دارای ویژگی های خاصی می باشد. از جمله مهمترین ویژگی هایی که می توانیم برای این ارز بیان نماییم، غیر متمرکز بودن آن است. 

علاوه بر آن با رونق استفاده از ارز بیت کوین، می توان مسیر جدیدی را در نظام اقتصادی دنیا ایجاد کرد. BTC یک ابزار مناسب سرمایه گذاری است، که از آن می توان در فروشگاه های آنلاین برای خرید استفاده کرد. از سوی دیگر نیز برای انتقالات ارزی هم مناسب به شمار می رود. شاید این ویژگی ها از جمله دلایلی هستند که منجر شده است تا این پول الکترونیک در دنیا به محبوبیت زیادی دست یابد. 

بیت کوین
بیت کوین

کنترل‌کننده ارز BTC چه کسی است؟  

 

بسیاری از مردم دنیا بر این باور هستند که ارزهای دیجیتالی نیز همچون پول های رایج کشور ها، توسط دولت یا شخص خاصی کنترل می شود. اما باید بگوییم که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی همچون اتریوم، لایت کوین، تتر و .... توسط هیچ گروه یا سازمانی کنترل نمی شوند. 

اما این مسئله نیز بدان معنا نیست که می توان از پول الکترونیک بدون هیچ قانونی استفاده کرد. زیرا هر شبکه ارز دیجیتالی قوانین خاصی را برای کاربران خود در نظر گرفته است. در صورتی که این قوانین پذیرفته شود، شخص می تواند از بیت کوین و ارزهای دیجیتالی دیگر برای انجام معاملات خود استفاده کند. 

گروه های مختلفی در شبکه های ارز دیجیتالی وجود دارند، که هر یک از این گروه ها فعالیت های خاصی را انجام می دهند. از جمله توسعه دهنده ها، نود های شبکه و استخراج کننده ها. ماینر ها یا استخراج کننده های ارز دیجیتالی، وظیفه تایید انتقال تراکنش ها را در این شبکه برعهده دارند. دقیقا برخلاف تصور بیشتر مردم که با شنیدن استخراج کننده ها، آنها را با بیل و کلنگ در انتهای معدن تصور می کنند. 

گروه دیگری با نام توسعه دهنده ها در شبکه بیت کوین وجود دارند، که به صورت داوطلبانه وظیفه دارند تا نرم افزار بیت را ارتقا بخشند. به گونه ای که قابلیت های جدید برای ان طراحی نموده و اجرا کنند. در نهایت نیز نود ها وجود دارند که به نوعی حافظه ذخیره ای این شبکه به شمار می روند. نودها وظیفه دارند تا تاریخچه انجام تراکنش های شبکه را در هاردهای خود ذخیره نمایند. 


با این تفاسیر باید بگوییم که ارز دیجیتالی بیت کوین توسط هیچ سازمان و گروهی کنترل نمی شود. تنها گروه هایی در کنار یکدیگر به تداوم حیات و بقای این ارز دیجیتالی کمک می کنند. یکی از ساده ترین راه های دستیابی به این ارز دیجیتالی، مراجعه به صرافی های معتبری همچون چنج پاندا می باشد. 

ارز BTC
ارز BTC

هدف از ساخت ارز دیجیتالی BTC

 

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که هدف از ساخت این ارز دیجیتالی چه بود؟ باید بگوییم هدف از ساخت و پیدایش این پول الکترونیک، ذخیره امن تر پول و انتقال آن به حساب های دیگر است. می دانیم که سیستم های پرداخت و بانکداری دیجیتال نسبت به سیستم های دیگر از امنیت بیشتری برخوردار است. 

پس اقدام به خرید با استفاده از ارز بیت کوین یک روش عالی برای انجام معامله و تجارت خواهد بود. این ارز دیجیتالی تنها در دسترس مالکان خود خواهد بود. یعنی تنها کسانی می توانند اقدام به خرج کردن و منتقل نمودن آن نمایند، که مالک اصلی آن باشند. 

از طرف دیگر پول های الکترونیک یک خاصیت ویژه ای دارند. آن هم خرج کردن مجدد آنها می باشد. به گونه ای که پول ها و اسکناس های فیزیکی از این ویژگی برخوردار نمی باشند. یعنی زمانی که پولی را برای خرید وسیله ای خرج کردید، دیگر نمی توانید از آن برای خرید کالای دیگری استفاده کنید. 

اما دنیای دیجیتال این قابلیت را دارد که بتوان تنها با یک کلیک ساده، پول را در دو محل خرج نمود. هر چند این مسئله به نوعی مشکل برای پول های الکترونیکی به شمار می رود. زیرا پیش از آنکه خریدار از این مسئله کسب اطلاع نماید، شما کالای خود را تحویل گرفته اید. 

این مسئله منجر شده بود تا پیش از رونق گرفتن ارز های دیجیتالی، همیشه سازمانی به عنوان سازمان ناظر بر معاملات وجود داشته باشد، تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری نماید. اما امروزه با استفاده از ارز دیجیتالی بیت کوین این مشکل به طور کلی برطرف شده است. می توان بدون نیاز به شخص سومی، با اطمینان خاطر زیاد اقدام به انجام معامله نمود. 

ارز بیت کوین
ارز بیت کوین

سازنده ارز دیجیتالی بیت کوین چه کسی بوده است؟ 

 

ارز BTC را باید متولد شده در اواخر سال 2008 به شمار آوریم. اگر به یاد داشته باشید، در این تاریخ بحران مالی بزرگی رخ داد و تمام دنیا را در برگرفت. پس از آن شخص ناشناسی با نام ساتوشی ناکاموتو صحبت از پول الکترونیکی را بر سر زبان ها اورد. ناکاموتو مقاله ای با عنوان وایت پیپر منتشر کرد، که در آن به خوبی ارز دیجیتالی بیت کوین و نحوه کاربرد آن توضیح داده شده بود. 

پس از چند ماه که مردم دنیا در مورد ارزهای دیجیتالی سخت هایی شنیدند، در ابتدای سال 2009 شبکه BTC فعالیت رسمی خود را آغاز نمود. در ابتدا این پروژه نیز همچون پروژه های دیگر درگیر مشکلات و نواقصی گردید. که توسعه دهندگان آن با تلاش مضاعف، موفق شدند در اواخر سال 2010 تمامی این مشکلات را برطرف کنند.

امروز بیش از ده سال از آغاز فعالیت شبکه بیت کوین می گذرد اما هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد ساتوشی ناکاموتو در دست نمی باشد. می توانیم ناکوموتو را یک گروه، سازمان و یا حتی یک فرد به شمار آوریم که مخفی است و فرضیه های زیادی در مورد هویت او در دنیای الکترونیک بیان می شود. اما هنوز هیچ یک از این فرضیه ها مدرکی دال بر صحت ادعاهای خود منتشر نکرده اند. 

پول الکترونیک
پول الکترونیک

علت پنهان بودن هویت ناکاموتو 

 

بدون تردید مخفی کردن هویت ساتوشی ناکاموتو دلایل محکمی را در بر دارد. یکی از مهمترین این دلایل در خطر بودن جان ناکاموتو می باشد. زیرا ایشان سازنده شبکه بیت کوین است. نوآوری که این ارز دیجیتالی در دنیا ایجاد کرد، منجر شده است تا بسیاری از موسسات و بانک های بزرگ کنار زده شوند. 

از این رو ناکاموتو دشمنان زیادی دارد. اگر هویت او مشخص شود، بدون تردید با خطر جانی روبرو خواهد شد. از سوی دیگر باید بگوییم که ارزهای دیجیتالی تحت کنترل هیچ کسی نیستند. زیرا این ارزها غیر متمرکز بوده و نیازی به شخص ثالث برای کنترل نمودن آنها نیست.

تصور کنید اگر ناکاموتو هویت خود را پنهان نمی کرد، بسیاری از افراد نظرات و عقاید او را تغییر می دادند، تا اقدام به متمرکز نمودن این ارزهای دیجیتالی نماید. مسئله ای که هیچکدام از کاربران بیت کوین علاقه مند به انجام آن نیستند. 

ارزش Bitcoin
ارزش Bitcoin

نحوه ارزش‌گذاری ارز دیجیتالی بیت کوین

 

در میان تمامی ویژگی هایی که می توانیم برای این ارز دیجیتالی بیان کنیم، لازم است به نکته خاصی نیز اشاره نماییم. ان هم عدم ارزش گذاری این ارز توسط شخص یا گروه خاصی می باشد. اگر به قیمت طلا در بازار جهانی توجه کنید، متوجه می شوید که ارزش آن بسته به میزان عرضه و تقاضا تعیین می شود. 

قیمت ارز بیت کوین نیز همچون طلا بسته به دو عامل عرضه و تقاضا در میان کارگزاری ها و صرافی ها تعیین می شود.  اگر میزان عرضه در بازار افزایش یابد، قیمت این ارز روند نزولی در پیش می گیرد. در حالی که با افزایش تقاضا، مجددا ارزش BTC نیز روند صعودی خود را آغاز خواهد نمود. 

علاوه بر تمامی موارد یاد شده، باید به این مسئله نیز اشاره کنیم که ارز بیت دارای یک ارزش بنیادی می باشد. ارزش بنیادی این پول الکترونیک نیز، بسته به وضعیت شبکه و هزینه هایی که ماینر ها برای استخراج نمودن آن صرف می کنند مرتبط است. پس با تمامی این تفاسیر باید بگوییم که ارزش قیمت بیت کوین نیز همچون دیگر ارزها، بسته به میزان عرضه استخراج کننده ها و تقاضای سرمایه گذاران تعیین می گردد. 

رمز ارز دیجیتالی
رمز ارز دیجیتالی

ویژگی‌های خاص متمایز کننده BTC

 

هر ارز دیجیتالی که در بازار جهانی وجود دارد، از ویژگی های خاصی برخوردار می باشد. که این ویژگی ها منجر می شوند تا این ارز نسبت به ارز دیگر از تمایز برخوردار شود. از جمله ویژگی‌های خاصی که می توانیم برای ارز بیت کوین بیان کنیم، باید به موارد زیر اشاره کرد:


• هیچ کنترل کننده ای وجود ندارد 

 

بهترین ویژگی این ارز غیر متمرکز بودن آن می باشد. به این صورت که هیچ کس در راس قدرت حمایت و کسب سود از این ارز دیجیتالی نمی باشد. تصور کنید شما زمانی که به بانک مراجعه می کنید، برای انجام کار ممکن است ساعت ها معطل شوید. 

زیرا سیستم بانکی در جهان، متمرکز می باشد. یعنی دولت بر روی پولی که منتقل می شود کنترل می کند. در حالی که ارزهای دیجیتالی این چنین نیستند. یعنی غیر متمرکز هستند. شبکه بیت کوین توسط هیچ شخصی کنترل نمی شود. نه تنها شخص، بلکه توسط هیچ سازمان، گروه و یا دولتی نیز کنترل نمی شود. 

پس هیچ قدرتی در این میان وجود ندارد که اشخاصی برای استفاده از BTC بین خود تقسیم کنند. البته در ابتدا بسیاری از کاربران دقیقا به همین دلیل به پول های الکترونیک اعتماد نمی کردند. اما پس از گذشت مدتی به این باور رسیدند که می توانند با اطمینان بیشتری از این ارز برای انجام معامله استفاده کنند. 

ارزهای دیجیتالی
ارزهای دیجیتالی

• محدود بودن تعداد بیت کوین

 

بانک ها و دولت ها قدرت آن را دارند که به میزان نامحدودی پول چاپ کنند. که در اصل این کار آنها منجر می شود تا ارزش پول کشورها کاهش یابد. اما ارزهای دیجیتالی تعداد سکه های نامحدودی دارند. یعنی برای ساخت بیت کوین تنها 21 میلیون واحد وجود دارد. این محدود بودن پول الکترونیک، دلیل دیگری برای محبوبیت یافتن ارزهای دیجیتالی می باشد. 

برای خرید این دسته از ارزها کافیست به صرافی های معتبر در دنیا مراجعه نمایید. چنج پاندا در ایران نیز تمامی ارزهای دیجیتالی را در اختیار خریداران قرار می دهد. می توانید از این ارز ها برای انجام معاملات خود استفاده کنید. 


• نیمه ناشناس بودن تراکنش‌ها 

 

یکی دیگر از ویژگی هایی که می توانیم برای بیت کوین بیان نماییم، نیمه ناشناس بودن تراکنش های این ارز می باشد. برای انجام پرداخت های انلاین نیازی نیست اشخاص مراحل ثبت نام، افتتاح حساب و ... را انجام دهند. تنها در چند دقیقه می توانند موفق شوند حساب کاربری ایجاد نموده، و از طریق کیف پول مورد نظر اقدام به نقل و انتقال پول و خرید کالا و خدمات نمایند. 

در شبکه بیت کوین به هیچ عنوان از شما کد ملی، اطلاعات هویتی و یا حتی مشخصات کلی دریافت نمی شود. البته این مسئله نباید منجر شود که شما تصور کنید این سیستم ناشناس است. با وجود اینکه هر دقیقه تعداد کاربرانی که آدرس جدید در این ارز ها می سازند افزایش می یابد، اما لازم است این مسئله را بدانید که تراکنش ها ناشناس نمی باشند. 

یعنی باید بگوییم تراکنش های این ارز دیجیتالی به نوعی نیمه ناشناس می باشند. هر شخصی می تواند تراکنش انجام داده خود را به راحتی بر روی سیستم مشاهده کند. البته تنها خود فرد این امکان را دارد. که این مسئله نیز خود یکی دیگر از ویژگی های ارز بیت کوین به شمار می رود.   • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید
http://