در مورد عرضه اولیه سکه (ICO) چه می‌دانید؟

در مورد عرضه اولیه سکه (ICO) چه می‌دانید؟
1399/09/25
| 2449

مدت کمی است که نام ارزهای دیجیتالی بسیار زیادی در دنیا شنیده می شود. ارزهایی که هر روز بر تعداد آنها افزوده شده، و سرمایه گذاران بیشتری را به سمت خود جذب می کنند. اما شما در مورد عرضه اولیه سکه (ICO) چه می دانید؟ آیا می دانید این ارزهای دیجیتالی چه هستند و چگونه ساخته می شوند؟

برای آن که در مورد عرضه اولیه سکه (ICO) بیشتر اطلاعات به دست آورید، بهتر است با ما همراه شوید. ما قصد داریم در این مطلب به بررسی این رمز ارز ها بپردازیم. به طور کلی اولین ارز رمزنگاری شده در تاریخ 2013 در سطح جهان توزیع کردید. نام این ارز دیجیتالی ریپل بود. 

در اوایل این سال، شرکتی اقدام به تولید بیش از 100 میلیارد توکن ریپل نمود و آن را به صورت عرضه اولیه سکه (ICO) به فروش رساند. با این عمل شرکت Ripple Labs موفق شد سرمایه و هزینه لازم را برای بازسازی و توسعه پلتفرم های ریپل به دست آورد. 

در نهایت مستر کوین در اواخر سال 2013، با پلتفرم ریپل قرارداد هوشمندی منعقد نمود، که از این طریق کاربران بتوانند اقدام به انجام تراکنش های بیت کوین خود نمایند. این پلتفرم با عقد قرارداد موفق شد بسیاری از توکن های مستر کوین را نیز به صورت عرضه اولیه سکه (ICO) به فروش رسانده و هزینه های این پروژه را به میزان لازم تامین نماید.

در اواسط سال 2014، ما شاهد ظهور ارز دیجیتالی جدیدی با نام اتریوم شدیم. سرمایه گذاران بسیاری اقدام به خرید اتریوم به ازای هر واحد 0.0005 بیت کوین نمودند. این فرایند سرمایه اولیه بسیاری زیادی را برای این ارز دیجیتالی فراهم نمود و عرضه اولیه سکه (ICO) منجر شد تا اتر به یکی از بزرگترین رمز ارزها بعد از بیت کوین تبدیل شود.

 سکه عرضه اولیه (ICO)

عرضه اولیه سکه (ICO)

منظور از عرضه اولیه سکه (ICO) چیست؟

 

تمامی افرادی که در زمینه ارزهای دیجیتالی فعالیت می کنند، بارها و بارها نام ICO را شنیده اند. اما تنها تعداد محدودی از آنها در پی آن بودند که در این خصوص اطلاعات به دست آورند. برای افرادی که نمی دانند سکه های عرضه اولیه چه هستند، باید بیان نماییم که این این سکه ها، همچون عرضه اولیه سهام می باشند.

همانطور که شرکت هایی برای ورود به بازار بورس ابتدا سهام خود را با قیمت کم و به صورت عرضه اولیه عرضه می نمایند، رمز ارزها نیز برای جمع آوری سرمایه مناسب جهت بازسازی و رونق بخشی بیشتر به ارز دیجیتالی خود، اقدام به عرضه اولیه سکه (ICO) می نمایند. 

معمولا سرمایه گذارانی که اقدام به خرید سکه های عرضه اولیه می نمایند، قادر هستند این سکه ها را پس از مدت معینی به فروش برسانند. صرافی های معتبر بسیاری در سطح جهان وجود دارند که در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتالی فعالیت می کنند. 

به همین دلیل افرادی که عرضه اولیه سکه (ICO) می خرند، می توانند آن را در ازای دریافت سکه های بیت کوین و اتریوم به فروش برسانند. تمامی سکه های عرضه اولیه، بر روی بستر بلاک چین پیاده سازی می شوند، و معمولا برای فعالیت های تراکنشی خود از بلاک چین اتر استفاده می کنند. 

خرید و فروش سکه‌های عرضه اولیه نه تنها برای خریدار، بلکه برای فروشنده نیز مزایای بسیاری به همراه دارد. فروشنده با عرضه سکه های ICO، به سرمایه اولیه مورد نیاز خود دست می یابد، و خریدار با خرید این سکه ها می تواند سرمایه گذاری موفقی برای آینده خود انجام دهد. 

سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتالی
سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتالی

چرا سرمایه‌گذاران اقدام به خرید عرضه اولیه سکه می‌نمایند؟

 

اصل و معنای سرمایه گذاری، در وایع کسب سود در آینده است. به همین دلیل بیشتر افرادی که اقدام به خرید و فروش سهام و یا عرضه اولیه سکه (ICO) می نمایند، به دنبال آن هستند که از این بازار سود مناسبی به دست آورند. حتی افرادی که بیت کوین و اتریوم می خرند نیز، به دنبال کسب سود در آینده می باشند. 

اما حتما برای شما هم این سوال مطرح است که چرا باید سرمایه گذاران بر روی سکه های عرضه اولیه سرمایه گذاری کنند؟ یا آنکه منتظر بمانند تا سکه های عرضه اولیه به بازار عرضه شده و آنها اقدام به خرید این سکه ها نمایند؟ همانطور که در بازار بورس خرید سهام هایی عرضه اولیه همیشه برای خریدار سود مناسبی به همراه دارد، بدون تردید خرید عرضه اولیه سکه (ICO) نیز می تواند برای سرمایه گذاران سود مناسبی در بر داشته باشد. 

پس سرمایه گذاران ترجیح می دهند با سرمایه های اندک خود، اقدام به خرید این دسته از سکه ها نموده، و در آینده به سود خوبی در این زمینه دست یابند. حتی در برخی از مواقع، توسعه دهنده های توکن برای ان که سرمایه گذاران بیشتری را به سمت خود جذب کنند، اقدام به فروش ارز دیجیتالی خود با تخفیف می نمایند. 

که این در واقع یک فرصت عالی برای آنها به شمار می رود. دلیل دیگری که سرمایه گذاران را مشتاق به خرید عرضه اولیه سکه (ICO) می نماید، مشخص نبودن قیمت رمز ارز در صرافی ها می باشد. مثلا در بزرگترین صرافی های رمز ارزها، همچون صرافی بایننس، قیمت رمز ارز بسته به میزان عرضه و تقاضا مشخص می شود. 

به طور کلی باید توکن های جدیدی که به فروش می رسند را، یک ابزار انقلابی به شمار آوریم، که منجر به رشد چشمگیر ارزش آنها می شود. بدون ش افرادی که سکه های ICO خریداری می کنند، می توانند سود خوب و مناسبی به دست آورند. 

تبدیل توکن‌های ICO
تبدیل توکن‌های ICO

آیا خرید توکن‌های ICO خطرناک است؟ 

 

افراد بسیاری بر این باور هستند که سرمایه گذاری بر روی عرضه اولیه سکه (ICO) می تواند خطرناک باشد. اما آیا میدانید چرا؟ باید بگوییم ICO ها حتی در بهترین شرایط هم خطرناک هستند و پتانسیل بالایی برای کلاهبرداری دارند.

کشورهای بسیاری در سطح جهان وجود دارند که هنوز در حوزه رمز ارزها فعالیت چندانی ندارند. این مسئله خود منجر شده است تا این ارزهای دیجیتالی، قانون مشخصی نداشته باشند. نبود مقررات مربوط به ICOs توسط دولت ها، و نبود شخصی که در حوزه سكه عرضه اولیه (ICO) قانون گذاری نماید، منجر شده است که هر کسی بتواند یک قانون را راه اندازی کند. البته به شرطی که این فناوری را به مرحله اجرا برساند.

از این رو احتمال کلاهبرداری در این حوزه بسیار بالا بوده، و افراد زیادی ممکن است پس از سرمایه گذاری کلان بر روی این رمز ارزها، با از دست دادن سرمایه خود مواجه شوند. بر خلاف سکه های عرضه اولیه، سهام های عرضه اولیه که وارد بازار مالی می شوند از فیلترهای قانونی بسیاری می گذرند.

به همین دلیل سرمایه گذاران می توانند با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به خرید سهام شرکت های مختلف نموده، و بر روی آنها سرمایه گذاری نمایند. در حالی که خرید عرضه اولیه سکه (ICO) هیچ قانون مشخصی از سوی کشورهای دنیا در بر نداشته، و این مسئله خود مسیر کلاهبرداری را برای بیشتر برنامه نویسان و هکر ها فراهم می کند. 

خرید سکه های ICO با تمام مزایایی که می تواند برای سرمایه گذاران داشته باشد اما، یک نوع سرمایه گذاری پر از ریسک است. ممکن است فرد پس از خرید سکه های عرضه اولیه به سود بالایی برسد، یا این که سرمایه اولیه خود را نیز در این مسیر از دست دهد. 

توسعه‌هندگان ICO

توسعه‌هندگان ICO

چه کسی می‌تواند یک ICO راه اندازی کند؟

 

به معنای واقعی کلمه هر کسی! در حال حاضر، مقررات کمی در مورد ICOs در آمریکا وجود دارد. به این معنی که تا زمانی که بتوانید فناوری را راه اندازی کنید، آزاد هستید تا ارز خود را تامین کنید. در حال حاضر ارز رمزنگاری شده به طور کلی مانند نوعی غرب وحشی است. 

در تپه ها سکه وجود دارد و قانون نسبتاً کمی برای صحبت کردن وجود دارد. این مسئله می تواند در مورد عرضه اولیه سکه( ICO) به نفع شما باشد یا منجر به کلاهبرداری شود. از بین تمام راه های تامین بودجه، ICO یکی از ساده ترین راه حل ها به عنوان کلاهبرداری است.

از آنجا که هیچ قانونی وجود ندارد، هیچ کس مانع از انجام همه کارها برای اینکه شما باور کنید ایده خوبی دارند و سپس اقدام به سرمایه گذاری نمایید، نمی شود.

این بدان معنی است که اگر واقعاً تصمیم دارید اقدام به خرید عرضه اولیه سکه (ICO) نمایید، باید برخی از مسائل را بررسی نمایید. اولین کاری که باید انجام شود این است که افرادی که ICO را ارائه می دهند واقعی و پاسخگو باشند.

در عصر اینترنت ، یافتن عکس سهام و تهیه یک وب سایت قانع کننده بسیار آسان است. بنابراین رفتن به مسافت بیشتر مهم است. برخی از مواردی که باید جستجو شود: مثلا سرنخ های محصول با رمزنگاری یا بلاک چین چه سابقه ای دارند؟ اگر به نظر می رسد کسی تجربه مربوطه را ندارد که بتوان به راحتی آن را تایید کند، این یک نشانه بد برای سرمایه گذاری خواهد بود.

نحوه خرید توکن ICO
نحوه خرید توکن ICO

چگونه فرآیند سرمایه‌گذاری در ICO خود را شروع کنم؟

 

مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید خود شما یا کسی (احتمالاً چند نفر) در آن کار کرده اید و رمز ارز و بلاک چین را درک کرده اید. حتی اگر کسی بتواند عرضه اولیه سکه (ICO) بسازد، به این معنی نیست که همه باید این کار را انجام دهند. شما باید بتوانید در مورد تمامی جزئیات مربوط به ICO پاسخی منطقی برای سوالات خود دریافت نمایید. 

همچنین باید از خود بپرسید که آیا واقعاً فکر می کنید تجارت شما به طور فعال بر روی عرضه اولیه سکه (ICO) موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر. اساساً، پس از خواندن این مقاله، باید با کسی مشورت کنید که بتواند نگاهی به ایده خاص شما بیندازد و به شما بگوید که آیا این یک سرمایه گذاری موفق است یا نه. اگر اینگونه نباشد، بهتر است از طریق راه های مطمئن تری از سرمایه خود استفاده کنید.

اگر مصمم هستید که به جلو حرکت کنید، به یک مقاله سفید احتیاج دارید. این یک سند است که باید دقیقاً مشخص کند ارز شما چه چیزی را می تواند ارائه دهد که قبلاً انجام نشده باشد یا اینکه چگونه یک ایده ثابت را بهتر از دیگران ایجاد می کنید. 

این سند باید جذاب، آموزنده و بسیار بسیار دقیق باشد، مانند مقاله سفید برای اتریوم، که در واقع یکی از موفق ترین عرضه اولیه سکه (ICO) تاکنون است. برای آنکه بتوانید سرمایه گذاری موفقی در این زمینه داشته باشید، لازم است تمامی جزئیات را در مورد بلاک چین و رمز ارز بدانید. 

در اصل دسترسی داشتن به یک سند در مورد ارز دیجیتالی، می تواند برای کسی که نسبت به این ارز و نحوه کار آن در سیستم اطلاعاتی ندارد مناسب و مفید باشد. پس کورکورانه اقدام به خرید عرضه اولیه سکه (ICO) نکنید و پیش از خرید تمامی اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورید. 

اصولاً بر روی این دسته از قرارداد های هوشمند یا اسنادی که از سوی توسعه دهنده های ارز دیجیتالی عرضه می شود، پارامتر های مشخصی تعیین شده است. از جمله مقدار حداقل سرمایه گذاری، حداکثر سرمایه گذاری و دیگر مسائل و موارد. 

جمع‌آوری سرمایه ارزهای دیجیتالی

جمع‌آوری سرمایه ارزهای دیجیتالی

عرضه اولیه سکه (ICO) چه تفاوتی با سیستم‌های سنتی جمع‌آوری پول دارد؟ 

 

با وجود این روش جدید برای سرمایه گذاری، اما هنوز روش های سنتی برای جمع آوری سرمایه اولیه نیز وجود دارد. که باید بگوییم با استفاده از روش های سنتی می توان به میزان بیشتر و غیر متمرکز تری به پول و سرمایه اولیه دست یافت. 

پیش از این اساس و پایه سرمایه گذاری از طریق خرید سکه های عرضه اولیه توسط پروژه هایی همچون کیک استارتر صورت گرفته است. حتی باید بگوییم این روش نتیجه مطلوبی را نیز با خود به همراه داشته است. البته روند کار بر روی این کیک استارتر ها کمی متفاوت تر می باشد. 

زیرا در این روش صندوق هایی وجود دارند که قادر هستند برای انجام یک پروژه، وام مناسبی را جهت تامین بوده به توسعه دهنده اعطا کنند. تصور کنید شخصی در سر خود یک پروژه و ایده ای را پرورش می دهد. اما بودجه مناسب برای راه اندازی آن را ندارد. کیک استارتر ها گزارشی با نام وایت پیپر تهیه می کنند و در آن اهداف پروژه، جزئیات آن، مقدار هزینه اولیه،زمان آغاز و پایان آن و تیم تشکیل دهنده اعضا را در آن قید می کنند. 

وایت پیپر در وب سایت های رسمی پلتفرم ها و پروژه های تعیین شده قرار گرفته و مردم می توانند به آن دسترسی داشته باشند. با این کار می توانند سرمایه گذاری خود را بر روی این پروژه ها و پلتفرم های عرضه اولیه سکه (ICO) آغاز کنند. 

سرمایه‌گذاری بر روی توکن‌ها در تمام جهان
سرمایه‌گذاری بر روی توکن‌ها در تمام جهان

روش سنتی جمع‌آوری پول

 

اما در روش سنتی، سرمایه اولیه برای آغاز یک پروژه تنها باید از طریق یک نهاد مرکزی تامین می گردید. یعنی تمامی سود و بازدهی پروژه تنها میان سرمایه گذاران و سهامداران شرکت تقسیم می شد. در حالی که در روش خرید عرضه اولیه سکه (ICO) همه مردم دنیا از هر کجایی که می توانند، در این پروژه سهیم شده و می توانند در سود آن سهیم باشند. 

در روش های سنتی سرمایه گذاری بر روی پروژه معمولا تقلب در جمع آوری سرمایه صورت می گرفت. مثلا تمامی سرمایه به شرکت واگذار نمی شود. اما در روش ICO این مشکلات برطرف شده است. دلیل این مسئله نیز آن است که سرمایه مردم به صورت مستقیم به شرکت داده می شود. 

یعنی هیچ نهاد واسطه ای در میان نیست که بخواهد در سرمایه دخل و تصرف داشته باشد. این مزایا در جمع آوری هزینه های اولیه بازسازی و ادامه پروژه منجر شده است تا شرکت ها به خوبی پتانسیل های عرضه اولیه سکه (ICO) را درک کنند. از این رو به سراغ راه اندازی جمع آوری سرمایه نوین روند. 

سکه‌های عرضه اولیه
سکه‌های عرضه اولیه

موفق‌ترین نمونه‌های عرضه اولیه سکه بر روی شبکه اتریوم 

 

 ارزهای دیجیتالی بسیاری بر ریو شبکه اتریوم موفق شدند به موفقیت دست یابند. از جمله این ارز ها باید به موارد زیر اشاره نماییم: 

• ارز Digix DAO

• ارز Augur

• ارز First Blood

• ارز Melonport

• ارز Singular DTV

• ارز Golem

• ارز ICONOMI

به طور کلی می توانیم بین نماییم که هر ماه بیش از ده عرضه اولیه سکه (ICO) ساخته می شود. برخی از آنها روش های خلاقانه ای برای اتصال به توکن های دیگر در نظر می گیرند، و از قرارداد های هوشمند برای رسیدن به ویژگی های خاص دیگر بهره مند می شوند. 

می توانیم بگوییم عرضه اولیه سکه (ICO) ها، قادر هستند به هر شخص یا شرکتی این قابلیت را ارائه دهند که برای جذب سرمایه، توکن های قابل معامله ای را منتشر نمایند. حتی می توان از این ساختار در سیستم های مالی همچون بازار سهام، اوراق بهادار و ... نیز استفاده نمود. زیرا این روش نه تنها منجر به غیر متمرکز کردن پول می شود، بلکه می تواند به روند انتشار سهام نیز کمک شایانی نماید. 

در صورتی که قصد دارید وارد بازار سرمایه گذاری اتریوم شوید، نباید تنها توجه شما بر روی ارزش بازار اتر باشد. بلکه لازم است توکن های دیگر این شبکه را نیز بررسی کنید. زیرا این توکن ها در واقع بیش از چندین میلیارد دلار ارزش دارند. 

بازاریابی سکه‌های عرضه اولیه (ICO)
بازاریابی سکه‌های عرضه اولیه (ICO)

روش‌های بازاریابی برای سرمایه‌گذاری در ICO

 

حال که در خصوص قرارداد های هوشمند و سند های ارز دیجیتالی اطلاعات به دست آورید، می توانید برای یافتن سرمایه گذار جهت خرید ICO، بازاریابی کنید. شما برای رسیدن به موفقیت در این زمینه، با دو گروه روبرو هستید. گروه اول، دسته ای است که افراد در مورد نحوه کار ارز رمزنگاری شده و ICO  دانش کافی دارند، و گروه دوم، افرادی هستند که اساساً هیچ ایده ای در مورد عرضه اولیه سکه (ICO) ندارند.

برای آنکه بتوانید افراد بیشتری را برای خرید سکه های عرضه اولین مشتاق نمایید، تا سرمایه بیشتری را برای انجام این پروژه به دست آورید، باید تمامی فرایندهای انجام معامله را در نظر داشته باشید. این که تمامی جزئیات معامله را در اختیار آنها قرار دهید، می توان منجر به افزایش اشتیاق این افراد جهت سرمایه گذاری گردد. 

ممکن است وبلاگ های معروفی وجود داشته باشند که در مورد برخی از ارزهای دیجیتالی اطلاعات منتشر می کنند. اما آیا این بدان معنا است که این ارز می تواند موفقیت آفرین بوده و سود مناسبی را با خود در پی داشته باشد؟ پس بهتر است پیش از تبلیغ برای سرمایه گذاری در عرضه اولیه سکه (ICO) ابتدا ماهیت معامله برا برای تبلیغ فاش کنید. 

SEC با هشدار به سرمایه گذاران اظهار داشت که استفاده از افراد مشهور برای تأیید ICOs بدون افشای ماهیت معامله، غیر قانونی بوده و باید غرامت پرداخت کنند. از طرف دیگر شما نیاز خواهید داشت که بتوانید به سوالات کاربران در شبکه های اجتماعی مختلف در خصوص این ارز دیجیتالی پاسخ دهید. 

برای این کار باید عرضه اولیه سکه (ICO) خود را به برخی از پایگاه های داده که ICO را از نظر کیفیت تایید می کنند، ارائه دهید. به این ترتیب افراد مرتبط با جامعه رمزنگاری ها راجع به محصول شما هیجان زده می شود، و از طریق اینترنت می توانید رشد مناسبی را شاهد باشید. 

انتخاب و خرید توکن‌های جدید
انتخاب و خرید توکن‌های جدید

چگونه می‌توانیم بهترین ICO را انتخاب کنیم؟ 

 

برای آنکه بتوانید در خصوص انتخاب بهترین عرضه اولیه سکه (ICO) اطمینان حاصل نمایید، لازم است تمامی جزئیات را در مورد ارزهای دیجیتالی بررسی نموده باشید. فقط مطمئن شوید که تکالیف خود را انجام می دهید. از آنجا که ICO ها به سختی تنظیم می شوند، باید بیشتر از آنچه در هنگام سرمایه گذاری در IPO دقت می نمودید، مراقب باشید. 

قرارداد هوشمند این رمز ارز را بخوانید، در مورد اعضای تیم تحقیق کنید و مطمئن شوید که آنها سابقه ارز رمزنگاری شده را دارند. همچنین می توانید از وب سایت های معتبری مانند Coinschedule.com که فقط عرضه اولیه سکه (ICO) هایی را که آنها بررسی کرده اند و قانونی و هیجان انگیز می دانند، کمک بگیرید. اگرچه شما نباید به هیچ وب سایتی که لیست ارائه می دهد اعتماد کامل داشته باشید، اما می تواند بسیار مفید باشد.

سرمایه‌گذاری پر خطر ICO
سرمایه‌گذاری پر خطر ICO

آیا برای تنظیم قرارداد هوشمند ICO به شخص خاصی نیاز است؟ 

 

SEC در دسامبر سال 2017 نشانه های ICOs را به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی کرد. در آن زمان رئیس SEC، "جی کلایتون" بیان نمود که آنها ثابت کرده اند که "توکن به منزله قرارداد سرمایه گذاری است و بنابراین طبق قوانین اوراق بهادار فدرال ما یک امنیت است.

به طور کلی، نتیجه گرفتیم که پیشنهاد توکن نشان دهنده سرمایه گذاری پول در یک شرکت مشترک با انتظار منطقی سود حاصل از تلاشهای کارآفرینی یا مدیریتی دیگران است. "

این بدان معنی است که SEC در حال سرکوب عرضه اولیه سکه (ICO) هایی می باشد، که به نظر آنها برای سرمایه گذاران گمراه کننده است.. اولین اعتصاب در 11 دسامبر 2017 انجام شد. زمانی که SEC مانشی، یک شرکت کالیفرنیایی را با یک برنامه بررسی مواد غذایی متوقف کرد. 

مونشی در تلاش بود تا پول ایجاد کند تا یک ارز رمزنگاری شده ایجاد کند ،که برای سفارش غذا در برنامه کار کند. این اولین نمونه SEC است که برای عرضه اولیه سکه (ICO) اوراق بهادار ثبت نشده، رخ داد و منجر به توقف ICO گردید. 

خرید ارزهای دیجیتالی
خرید ارزهای دیجیتالی

مهمترین مشکلات عرضه اولیه سکه‌ها

 

در سال 2017 که میان ICO های بسیاری رقابت وجود داشت، پروژه های زیادی موفق شدند از این طریق سرمایه بالایی را به دست آوردند. آنگونه که پیش بینی شده است، در این سال حدود 5 میلیارد دلار سرمایه و در سال 2018 نیز حدود 14 میلیارد سرمایه از طریق ICO ها جمع آوری شد. 

اما متاسفانه مسئله ای که باید در مورد بیشتر پروژه های عرضه اولیه سکه (ICO) بیان نماییم، آن است که بسیاری از این پروژه ها کلاهبرداری از آب درآمده و پس از جمع آوری بودجه به طور کامل ناپدید شدند. این مسئله منجر شد تا بسیاری از کشور ها که تمایل زیادی به استفاده از این روش سرمایه گذاری از خود نشان دادند، به سراغ قانون گذاری در این خصوص روند. 

تمامی این ICO ها غیر متمرکز بوده و هیچ نهادی نمی توانست بر روی آنها نظارت داشته باشد. از این  رو پروژه های مخرب می توانستند به راحتی تمامی سرمایه را جمع آوری نموده و ناپدید شوند. حتی هیچ سازمانی پس از آن قادر نبود آنها را بیاید.

عدم وجود قانون و سیستم نظارتی بر روی خرید عرضه اولیه سکه (ICO)، منجر به نا امن بودن این نوع سرمایه گذاری گردید. هنوز هم این مسئله به عنوان نوعی تهدید سکه های عرضه اولیه را تهدید می کند. 

آنگونه که شرکت حسابداری یانگ و ارنست بیان نموده اند، تنها 13 درصد از ICO هایی که اقدام به دریافت سرمایه نموده بودند، موفق شدند به مرحله اجرا برسند. در میان 141 پروژه ای که برای دریافت سرمایه، عرضه اولیه سکه (ICO) عرضه نموند، 86 درصد پروژه های ناموفقی شدند و تمامی ارز خود را به طور کامل از دست دادند. 

زمانی که کلاهبرداری در حوزه عرضه اولیه سکه (ICO) مشاهده شد، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، در این حوزه ورود نموده و اقدام به قانون گذاری کرد. این سازمان اقدام به عرضه DSO و STO نمود، که کاملا قانونی بوده و امکان کلاهبرداری از این طریق وجود ندارد. 

تبدیل توکن‌های ICO به بیت کوین

تبدیل توکن‌های ICO به بیت کوین

در چه صورتی نباید اقدام به خرید ICO نماییم؟

 

سه نکته مهم به ما مسیر درست در انتخاب سکه های عرضه اولیه را نشان می دهد. در صورتی که این نکات را مد نظر قرار دهیم، می توانیم از سرمایه گذاری بر روی عرضه اولیه سکه (ICO)) های نادرست جلوگیر نماییم. این نکات عبارتند از: 

1. نبود نقشه راه روشن: در صورتی که استارت آپ شما از جدیت برخوردار باشد، حداقل یک نقشه راه یک ساله برای شما ارائه می نماید. در صورت که در وب سایت عرضه کننده ICO، با این قبیل جملات همچون " این ارز دیجیتالی خوب است، یا خیلی خیلی جالب است، بهتر است به ما اعتماد کنید و اقدام به سرمایه گذاری نمایید و ..." مواجه شدید، بهتر است با دقت بیشتری به خرید عرضه اولیه سکه (ICO) بپردازید.

2. عدم داشتن تیم شناخته شده: می دانیم که قانون مشخصی در این حوزه فعالیتی وجود ندارد. اما آیا شما از جمله افرادی هستید که بدون شناخت یه شخص غریبه ای پولی می دهید؟ بدون تردید همه ما به دنبال آن هستیم که سرمایه خود را در موسسات شناخته شده قرار دهیم.

3. ارائه پیشنهاد خیلی خوب: اگر بهترین پیشنهاد ها برای خرید ICO به شما پیشنهاد شود، بدان معنا خواهد بود که این سکه های عرضه اولیه با مشکلی روبرو هستند. در هیچ سوراخ موشی پنیر رایگان وجود نخواهد داشت. پس حتما این نکته را در نظر داشته باشید.

در صورتی که تمامی این نکات را به خوبی مد نظر قرار دهید، می توانید با اطمینان خاطر بالا عرضه اولیه سکه (ICO) خریداری نموده و بر روی آنها سرمایه گذاری کنید. 

کسب سود از خرید توکن‌های ICO
کسب سود از خرید توکن‌های ICO

مزایای سرمایه‌گذاری و خرید توکن‌های ICO

 

هر نوع سرمایه گذاری بودن تردید می تواند با خود مزایایی به همراه داشته باشد. البته باید بگوییم خرید توکن های ICO نه تنها برای دارنده، بلکه برای صادر کننده نیز مزایای خاصی را به همراه خواهد داشت. دارنده می تواند با خرید این نوع توکن ها، به مزایا زیر دست یابد:

• در صورتی که قیمت توکن خریداری شده افزایش یابد، دارند می تواند سود مناسبی به دست آورد.

• دارنده با خرید توکن های عرضه اولیه سکه (ICO) می تواند به یک سرویس نوین دست یابد.

• دارندگان با سرمایه گذاری بر روی پروژه های جدید ارز دیجیتالی، در توسعه فناوری های نوین نقش فعالی ایفا خواهند کرد.

در کنار این مزایایی که خرید توکن های ICO می تواند برای دارنده ها در پی داشته باشد، صادر کننده نیز به مزایایی دست خواهد یافت. از جمله این مزایای باید به موارد زیر اشاره نماییم:

• تامین سرمایه برای بازسازی پروژه با سرعت بالا

• با استفاده از روش های کم خطر و سرعت بالا، بدون کمترین مانعی به سرمایه رسیدن

• ایجاد محدودیت های اختیاری برای مبالغی که از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) جمع آوری شده است.

• به دست آوردن فرصت ایجاد کسب و کارهای غیر متمرکز

• عدم از دست دادن حق مالکیت شرکت عرضه کننده پروژه 

• و موارد دیگر 

سودآوری سکه‌های عرضه اولیه

سودآوری سکه‌های عرضه اولیه

توکن‌های ICO که موفق به کسب بازدهی بالا شده‌اند کدامند؟

 

تقریباً باید بگوییم توکن های عرضه اولیه سکه (ICO) بسیاری موفق شدند برای سرمایه گذاران خود بازدهی بالایی داشته و سود خوبی در بر داشته باشند. مثلا هر واحد اتر به میزان 0.0005 بیت کوین به فروش می رسید، که در حال حاضر در حدود 0.1 بیت کوین مورد معامله قرار می گیرند. تقریبا بیش از 200 برابر. 

البته غیر از اتریوم توکن های دیگری نیز وجود دارند که موفق شدند برای سرمایه گذاران خود بازدهی بالایی را به بار آوردند. از جمله:

 

• آیوتا (lota)

 

این ارز دیجیتالی از یک بلاک چین برای انجام تراکنش های خود استفاده نمی کند، و در بازار از ارزش بالایی برخوردار می باشد. اولین بار عرضه اولیه سکه (ICO) آیوتا در تاریخ دسامبر 2015 انجام شد. این ارز دیجیتالی موفق شد سرمایه ای معادل 400 هزار دلار به دست آورد. 

در عرضه اولیه، هر واحد توکن ایوتا با قیمت 0.001 دلار عرضه گردید. که همین مسئله باعث شد در زمان عرضه این ارز، تمامی 1 میلیارد توکن ایوتا به فروش برسد. تقریبا یک سال بعد و در تاریخ ژوئن 2017، خرید و فروش این ارز دیجیتالی با رشد قیمتی 0.63 دلار مواجه شد. 

البته این روند افزیش قیمتی همچنان ادامه دارد و این ارز موفق شده است بیش از 2.3 دلار در عصر حاضر مورد معامله قرار گیرد. 

رشد قیمت ارزهای دیجیتالی
رشد قیمت ارزهای دیجیتالی

• پروژه NXT

 

یکی از قدیمی ترین بلاک چین هایی که برای اولین بار در تاریخ نوامبر 2013 توسط یک توسعه دهنده ناشناس به وجود آمد، پروژه NXT بود. این پروژه عرضه اولیه سکه (ICO) خود را در دسامبر 2013 عرضه نمود و موفق شد بیت کوینی با ارزش 16800 دلار جمع آوری نماید. 

در آن زمان هر توکن این ارز دیجیتالی، با قیمتی معادل 0.0000168 دلار به فروش می رسید. اما در حال حاضر قیمت این ارز رشد چشمگیری داشته و با قیمت 0.30 دلار مورد معامله قرار می گیرد. به صراحت می توانیم بیان نماییم که قیمت ارز دیجیتالی NXT، بیش از 18000 برابر شده است.


• نئو (NEO)

 

یکی دیگر از ارزهای دیجیتالی که ابتدا با نام Antshares شناخته می شد و بعدها تغییر نام داد، ارز نئو می باشد. این ارز از یک استارتاپ چینی برخوردار است، و در سال 2015 اولین عرضه اولیه سکه (ICO) را به میزان 17.5 میلیون توکن عرضه نمود. 

این ارز موفق شد نزدیک به 550 هزار دلار سرمایه جمع آوری نموده و روند رشد خود را آغاز کند. در زمان فروش توکن های این ارز، قیمت هر توکن برابر با 0.032 دلار بود. اما در حال حاضر این ارز با قیمتی بیش از 136 دلار مورد معامله قرار می گیرد. 4200 برابر شدن قیمت آن، منجر به محبوبیت این توکن گردید. 

بهتر است این نکته در مد نظر قرار دهید که این ارقام، دلیل بر آن نیست که دارنده های توکن های ICO، همگی موفق می شوند سود بالایی به دست آورند. مسلما این آمار مربوط به گذشته است، و ما نمی توانیم آن را در مورد آینده نیز پیش بینی کنیم. 

از سوی دیگر توکن های عرضه اولیه سکه (ICO) بسیاری بودند که با شکست مواجه شدند، و سرمایه های بسیاری از مردم دنیا از بین رفت. از سوی دیگر نیز کلاهبرداران و اسکمرهای زیادی نیز در این زمینه فعالیت می کنند، که می توانند سرمایه های افراد زیادی را به نابودی کشانند. 

پس همیشه این نکته را در خاطر داشته باشید که سرمایه گذاری در دنیای عرضه اولیه سکه (ICO) هم از ریسک و هم از خطر بالایی برخوردار می باشد. 

امنیت خرید رمز ارزها
امنیت خرید رمز ارزها

روش‌های جایگزین برای خرید عرضه اولیه سکه (ICO) اولیه

 

همانطور که اشاره نمودیم، سرمایه گذاری بر روی توکن های ICO از نظر ایمنی در شرایط مناسبی قرار ندارد. که این مسئله مشکلات بسیاری را برای آنها به بار می آورد. از این رو اگر قصد سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتالی را دارید، می توانید از روش های جایگزین ICO استفاده کنید. در میان تمامی روش های جایگزین خرید توکن های عرضه اولیه سکه( ICO)، باید به دو مورد زیر اشاره کنیم. این دو روش بیشتر مورد استقبال قرار گرفته اند. 


• عرضه اولیه توکن‌های اوراق بهادار (STO)

 

یک روش عالی و مطمئن برای عرضه اولین توکن های ICO. در این روش تمامی توکن ها به عنوان اوراق بهادار ثبت شده و از قوانین اوراق بهادار برخوردار می شوند. لازم است برای ثبت توکن ها، تیم توسعه دهنده ارز دیجیتالی و تیم پروژه احراز هویت شوند. 

این مسئله خود به تنهایی ریسک خرید عرضه اولیه سکه (ICO) را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. پس می توانید با اطمینان خاطر بیشتر اقدام به خرید این نوع توکن ها نمایید. 
خرید ارز دیجیتالی از صرافی

خرید ارز دیجیتالی از صرافی

خرید ارز دیجیتالی از صرافی

• عرضه اولیه صرافی (IEO)

 

روش دیگری که جایگزین مناسبی برای خرید سکه های عرضه اولیه می باشد، عرضه اولیه صرافی است. این روش تقریبا مشابه با عرضه اولیه سکه (ICO) است، اما با این تفاوت که صرافی به عنوان نمایندگی معتبر شرکت تازه تاسیس اقدام به عرضه سکه های عرضه اولیه می نماید. 

تمامی صرافی های معروف دنیا پیش از آنکه اقدام به عرضه توکن های جدید نمایند، تمامی شرایط را بررسی می کنند. تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشوند. این نوع خرید سکه های عرضه اولیه نیز می تواند امکان کلاهبرداری را به میزان زیادی کاهش دهد. 

خرید و فروش رمز ارزها
خرید و فروش رمز ارزها


نحوه تبدیل توکن‌های عرضه اولیه سکه (ICO) خریداری شده به ارزهای دیجیتالی دیگر

 

با در نظر گرفتن تمامی موارد یاد شده، حال بهتر است به این مسئله بپردازیم که اگر توکن های ICO را خریداری نمودیم، چگونه آنها را به ارزهای دیجیتالی دیگر تبدیل کنیم؟ 

افراد زیادی هستند که پس از خرید این ارزهای دیجیتالی، پس از افزایش قیمت، تمایل به تبدیل کردن آن به پول نقد یا ارز دیجیتالی دیگر دارند. استارتاپ های بسیاری این امکان را برای سرمایه‌گذاران خود در نظر گرفته اند. تا بتوانند پس از خرید عرضه اولیه سکه (ICO) توکن های خود را به اتریوم یا بیت کوین تبدیل کنند. 

اما در صورتی که استارتاپی این امکان را برای سرمایه گذار خود در نظر نگرفته باشد، باز هم جای نگرانی نخواهد بود. می توان با مراجعه به یک صرافی معتبر، که در لیست خود نام توکن خریداری شده شما را دارد، اقدام به تبدیل توکن خود به ارز دیجیتالی دیگری نمایید. 

برای آنکه بدانید توکن خریداری شما در کدام یک از صرافی ها خرید و فروش می شود، می توانید به سایت کوین مارکت کپ مراجعه نمایید. در این قسمت با جستجوی نام توکن عرضه اولیه سکه (ICO) خود، در مورد تمامی جزئیات آن اطلاعات بدست خواهید آورد. 

علاوه بر آن نیز می توانید لیستی از صرافی هایی که این توکن را عرضه می کنند بیابید، و برای تبدیل توکن های خود به دیگر ارزها، به آنها مراجعه کنید. 

منابع:

https://www.investopedia.com/news/what-ico

https://ircryptocurrency.com/what-is-ico

https://www.bourseiness.com/33486/whats-ico

https://isignal.ir/tutorial/%D8%B9%D8%B1%D8%B6%D9%87-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%87-%D8%B3%DA%A9%D9%87-ico

https://omidfadavi.me/everything-about-ico  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید
http://