هر آنچه که باید در مورد کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها بدانید!

هر آنچه که باید در مورد کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها بدانید!
1399/09/22
| 4298

وقتی شما یک معامله رمز ارزی مثل بیت کوین ایجاد می کنید تا زمانی که وضعیت کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها ایجاد نشود فرد گیرنده ارز دیجیتالی یا رمز ارز ارسال شده را در کیف پول خود دریافت نخواهد کرد چرا؟ 

هر معامله جدید وارد استخری از معاملات تأیید نشده می گردد که مثلا در مورد بیت کوین، ماینرها باید معامله شما را انتخاب کنند تا با حل محاسبات ریاضی آن توسط سخت افزاری که در اختیار شبکه قرار داده اند این معامله را تأیید کنند که اصطلاحا به آن Proof of Work یا اثبات کار می گویند.در این حالت بلوک جدید که همان معامله شماست به بلوک های قبلی در زنجیره بلاک چین متصل می گردد و هر تأیید به منزله بلوک جدیدی است که پس از بلوک معامله شما به زنجیره اضافه شده و آن را امن تر می کند. در چنین وضعیتی است که اصطلاحا گفته می شود کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها رخ داده است.

طرحی شماتیک از کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها

طرحی شماتیک از کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها

کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها چقدر طول می‌کشد؟

 

این مورد بستگی به نوع رمز ارز یا رمز دیجیتالی انتخابی شما دارد که به تناسب آن هر بلاک با سرعت متفاوتی بستگی به نوع بلاک چین به زنجیره آن اضافه می شود. مثلا در مورد بیت کوین تأیید شدن هر بلوک حدود 10 دقیقه طول می کشد و پس از 6 بار تأیید جابجایی صورت خواهد گرفت و در نتیجه 60 دقیقه طول می کشد.

اما چرا 6 بار؟ یا چرا باید در برخی موارد چندین بار تأییدیه انجام گیرد تا کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها صادر گردد؟ طبق یک قاعده کلی هر چقدر تعداد تأییدها بیشتر باشد احتمال ناموفق بودن و برگشت خوردن تراکنش کمتر است.

یا مثلاً در مورد لایت کوین معمولا هر بلوک 2.5 دقیقه طول می کشد تا توسط ماینرها تأیید گردد و 12 تأییدیه لازم است و لذا 30 دقیقه طول خواهد کشید. در مورد اتر نیاز به 30 تأییدیه است که 6 دقیقه طول می کشد یا به عبارتی هر بلوک حدود 12 ثانیه توسط ماینرها تأیید می گردد. البته بسته به میزان انتقال رمز ارز که مقدار کم یا بسیار زیادی باشد، تعداد تأییدیه ها متفاوت خواهد بود و این اعداد به طور میانگین هستند.

نکته: زمان های گفته شده حدودی است و بستگی به عواملی دارد که در ادامه گفته خواهد شد چرا که برخی مواقع پیش می آید که کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها شاید چند روز یا چند هفته طول بکشد.

 

چرا برخی مواقع کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها رخ نمی‌دهد؟

 

ماینرها هستند که در این زمینه بسیار تأثیر می گذارند که کدام تراکنش تأیید شود، چقدر طول بکشد و یا حتی اصلا تأیید نشود اما چرا؟ 

وقتی شما ارز دیجیتالی مثل بیت کوین و غیره می فرستید می توانید با در نظر گرفتن جایزه برای ماینرها مثل هزینه کارمزد، سرعت تأیید آن را بسیار زیاد کنید. هنگام انتقال گزینه به نام Zero Transaction Fee وجود دارد که یعنی هیچ کارمزد اضافه ای وجود نداشته باشد یا اینکه با توجه به مقدار انتقالی مبلغ بسیار کمی را برای تأییدیه در نظر گرفتید و برای ماینرها نیز چندان سودی ندارد لذا شاید همین عاملی باشد برای اینکه یک معامله یا تراکنش چندین ساعت، روز یا هفته طول بکشد.

دلایل دیگر این اتفاق شاید این باشد که تعداد تراکنش ها در شبکه بسیار زیاد بوده و دچار اضافه بار یا اُورلود شده است و یا اینکه دوبار اقدام کرده اید اما اصلی ترین دلیل در نظر نگرفتن جایزه یا جایزه بسیار کم برای ماینرهاست.

ماینرها تعیین کننده کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها

ماینرها تعیین کننده کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها هستند

امکان اضافه کردن کارمزد یا افزایش آن برای تراکنش در حال انتظار وجود دارد

 

در مواقعی که تراکنش شما معلق بوده و در حال انتظار است نگران نباشید چرا که نه ارز دیجیتالی شما از بین رفته و نه امکان تغییر ندادن آن وجود ندارد. اصطلاحا شما می توانید از طریق افزایش کارمزد که به پروسه آن Fee Bumping می گویند، کارمزد اضافه کرده و یا آن را تغییر دهید. به عنوان مثال در کیف پول اتریوم، قابلیت و ویژگی خدماتی با عنوان Replace by Fee وجود دارد که امکان افزایش کارمزد در زمان تأیید تراکنش وجود دارد.

نکته: در صورتی که انتقال از طریق کیف پول یا صرافی باشد، کارمزد به صورت اتوماتیک محاسبه می گردد و نیازی به نگرانی نیست اما در موارد دیگر باید خودتان تعیین کنید تا سبب تسریع کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها شوید.

نکته: در صورتی که کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها مشاهده نشود پس از ظرف مدت 30 روز رمز دیجیتالی انتقالی قابل استرداد است.


چطور تراکنش ایجاد شده را پیگیری کنیم؟

 

وقتی شما انتقال ارز دیجیتالی انجام می دهید همانطور که گفتیم باید تعداد خاصی تأییدیه بسته به نوع ارز دیجیتالی در بلاک چین انتخابی و مقدار مبلغ، انجام شود تا این انتقال یا تراکنش تکمیل گردد و به عبارتی کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها رخ دهد.

چه شما این کار را از طریق کیف پول یا صرافی انجام داده باشید باید به شما یک ID تراکنش داده شود تا از طریق Block Explorer یا Display Transaction ID وضعیت آن را مشاهده کنید که تاکنون چند تأییدیه دریافت کرده است.

به عنوان مثال وضعیت کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها را می توانید برای ارز دیجیتالی اتریوم در سایت etherscan.io مشاهده کنید. یا به عنوان مثال برای ارز دیجیتالی بیت کوین از طریق سایت blockchain.com وضعیت آن را مشاهده نمایید. 

 

برای هر تراکنش با مبلغی مشخص چه تعداد کانفرم نیاز است؟

 

همانطور که گفتیم مدت زمان انتظار برای کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها بستگی به میزان مبلغ انتقالی هم دارد که در 4 دسته قرار می گیرد:

• در شرایطی که مقدار رمز دیجیتالی انتقالی کم باشد و حدود 1000 دلار ارزش داشته باشد که 1 تأییدیه کافی است.

• در مواقعی که ارزش رمز دیجیتالی انتقالی بین 1000 تا 10000 دلار باشد که در این شرایط 3 تأییدیه کافیست که اکثر معامله کنندگان در هر شرایطی حداقل تا دریافت 3 تأییدیه صبر می‌کنند.

• مواقعی که ارزش ارز دیجیتالی انتقالی تقریبا بین 10000 تا 1 میلیون دلار باشد نیاز به دریافت 6 تاییدیه است.

• در حالتی هم که ارز دیجیتالی انتقالی بیشتر از 1 میلیون دلار ارزش داشته باشد، بهتر است یا باید 60 تأییدیه دریافت شود.

لذا همانطور که گفتیم تعداد دفعات کانفرم شدن در رمز ارزها بستگی به نوع بلاک چین و ارز دیجیتالی مثل بیت کوین، اتریوم و غیره دارد و هم اینکه مبلغ انتقالی نیز بسیار مهم است.
صرافی چنج پاندا آماده خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز برای انتقال رمز ارز با سرعت تأییدیه بالا و نرخ پایین در مقایسه با سایر صرافی های داخلی است که در حال حاضر صرافی چنج پاندا بهترین کارمزدها و بالاترین سرعت را در داخل کشور دارد.

کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها
کانفرم شدن در انتقال رمز ارزها برای تکمیل تراکنش ضروری است

منابع:

1- https://xbinop.com/confirmation-of-crypto-transactions-what-is-it

2- https://cryptocurrencyfacts.com/what-are-confirmations

3- https://support.kraken.com/hc/en-us/articles/203325283-Cryptocurrency-deposit-processing-times

4- https://support.bitpay.com/hc/en-us/articles/115004832203-How-do-bitcoin-block-confirmations-work

5- https://support.bitpay.com/hc/en-us/articles/360025484512-Missing-transactions-Why-is-my-transaction-unconfirmed

6- https://www.buybitcoinworldwide.com/confirmations  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید
http://