بررسی مزایا و معایب تمامی انواع کیف پول اتریوم

بررسی مزایا و معایب تمامی انواع کیف پول اتریوم
1399/09/15
| 1285

دنیای ارزهای دیجیتال دقیقا به اندازه کیف پول آنها متنوع و گسترده است و برای هر کدام باید آشنایی کافی داشته باشید تا بتوانید بهترین مورد را انتخاب کنید. در مطالب قبلی در مورد اتریوم و کیف پول اتریوم صحبت کردیم و ضمن معرفی هر کدام به آموزش نصب و استفاده از کیف پول Mist اتریوم نیز پرداختیم.

در دنیای دیجیتال و ارز، ارز دیجیتالی و رمز ارزها بسیار حائز اهمیت هستند و برای نگهداری از آنها و ذخیره کرده از کیف پول استفاده می‌شود، مثل کیف پول اتریوم برای ذخیره سازی ارز دیجیتالی اتریوم و غیره. اما در این بین باید توجه داشته باشید که با انتخاب هر یک از انواع کیف پول اتریوم یکسری مزایا دریافت می-کنید و متحمل یکسری معایب آنها نیز خواهید شد.

برخلاف دنیای واقعی اگر اشتباهی رخ دهد یا حساب کاربری شما هک شود جایی وجود ندارد که با آن تماس بگیرید و این اتفاق افتاده و قطعا مجدداً اتفاق خواهد افتاد. اما سؤال شما عزیزان این است که با وجود این همه تنوع کیف پول اتریوم که به ما معرفی کردید کدام مورد را انتخاب کنیم که بهتر از همه باشد؟

در ادامه به مزایا و معایب هر یک از انواع کیف پول اتریوم خواهیم پرداخت و انتخاب نوع مناسب برحسب نیاز و شرایط و هدف گذاری خود متفاوت است و ما در این حیطه مسائل را برای شما کاملا شفاف خواهیم ساخت تا آشنایی کامل با هر نوع داشته باشید.

 

بررسی انواع کیف پول اتریوم و مزایا و معایب
بررسی انواع کیف پول اتریوم و مزایا و معایب هر کدام


1- کیف پول اتریوم به فرم کاغذی یا Paper Wallet

 

شاید امن‌ترین شیوه‌ی ذخیره‌ی اتر همین کیف پول کاغذی اتریوم باشد که وقتی از آن پرینت می‌گیرید به شکل یک کد به همراه کد QR است تا بتوان آن را به راحتی اسکن گرفت و بر روی آن کلیدهای خصوصی و عمومی نوشته شده است. این نوع کیف پول اتریوم چون به اینترنت وصل نیست، به نوع کیف پول سرد معروف است و همین امر متصل نبودن به اینترنت باعث شده تا نسبت به هر نوع هک شدن کاملا امن باشد.

برای اینکه کیف پول اتریوم به فرم کاغذی داشته باشید باید در سایت MyEtherWallet حساب کاربری بسازید و فایل Keystore را دانلود کنید و سپس از روی آن پرینت بگیرید. بهترین مورد استفاده از این نوع کیف پول اتریوم برای استفاده‌هایی با فاصله زمانی نسبتاً زیاد است. 


مزایا: 

1- به علت متصل نبودن به اینترنت، امن‌ترین کیف پول اتریوم در دنیاست

2- می‌توانید مقدار زیادی اتر را در آن ذخیره کنید

3- استفاده از آن کاملا رایگان است

 

معایب:

 

1- در استفاده‌های کوتاه مدت مناسب نیست و با هر بار استفاده از کلید خصوصی امنیت آن کاهش پیدا می‌کند.

2- در استفاده کوتاه مدت راه اندازی آن چون زمانبر است استفاده از کیف پول اتریوم با سرعت بیشتر و البته امنیت کمتر شاید بهتر باشد.

3- در صورتی که برگه‌های پرینت گرفته شده را گم کنید دسترسی به پول ذخیره شده بسیار سخت خواهد بود.

4- هر عامل فیزیکی مثل آتش، آب و غیره از آن باید دور باشد چرا که برگه کاغذ است و شدیدا آسیب پذیر.

 

2- کیف پول اتریوم از نوع آنلاین یا وب یا Online/Web Wallets

 

این نوع کیف پول اتریوم به کیف پول گرم نیز شهرت دارد چون به اینترنت وصل هستید و همین نقطه نگران کننده ماجرای استفاده از این نوع کیف پول‌هاست چون تا زمانی که به اینترنت وصل باشید خطر هک شدن نیز هست. مزیت بزرگ این نوع کیف پول‌ها در راحتی شماست. با یک اتصال اینترنت نه چندان پرسرعت نیز می‌توانید به تبادل ارز و خرید و فروش بپردازید و سریع نیز اتفاق می‌افتد اما کلید خصوصی شما در سرورهای شرکت خدمات دهنده کیف پول ذخیره می‌شوند و به همین دلیل اگر این سرور هک شود اطلاعات شما نیز لو خواهد رفت و پول زیادی از دست خواهید داد.

توجه داشته باشید که دقیقا برخلاف قبلی اگر قصد دارید اتر کمی را ذخیره کنید و در مدت زمان کمی نیز استفاده کنید، کیف پول اتریوم به فرم آنلاین مناسب‌تر از همه است در غیر این صورت کیف پولی که صد در صد اختیار کلید خصوصی خود را ندارید عمل صاحب ارز دیجیتالی داخل آن هم نیستید.

مزایا: راحتی در استفاده و مناسب برای نقل و انتقالات کم و ذخیره سازی اندک اتریوم

معایب: امنیت خیلی کم و احتمال گیر افتادن در سایت‌های فیشینگ و همچنین خطر دانلود ویروس

 

3- کیف پول اتریوم از نوع موبایلی یا Mobile Wallets

 

کیف پول اتریوم از نوع موبایلی به دلیل امکان کار کردن در فضای اینترنت به کیف پول گرم معروف است و مثل یک اپلیکیشن حساب بانکی روی گوشی موبایل شما عمل می‌کند. این نوع کیف پول را زمانی توصیه می-کنیم که می‌خواهید به کمک آن به خریدی انجام بدهید یا جایی آن را برای سرمایه گذاری خرج کنید و غیره ولی توصیه نمی‌کنیم از این نوع کیف پول اتریوم برای ذخیره کردن اتر استفاده کنید.

ضمناً توجه داشته باشید که برخی از مدل‌های کیف پول آنلاین اتریوم نسخه موبایلی هم دارند ولی چنانچه قصد استفاده از نوع موبایلی را دارید از انواعی از کیف پول اتریوم استفاده کنید که صرفا برای نسخه موبایلی ساخته شده‌اند چون امنیت بالاتری دارند. در حال حاضر و در زمان نگارش این متن بهترین کیف پول موبایلی اتریوم، Jaxx است و Coinomi، Lumi Wallet و Atomic در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

مزایا: راحتی در استفاده – برای انجام نقل و انتقالات و معاملات در هر زمان و هر مکان

معایب: ریسک آلوده شدن به بدافزار و ویروس و گم شدن یا دزدیده شدن گوشی که به معنای از دست رفتن کیف پول است

 

4- کیف پول اتریوم به فرم دسکتاپ یا نرم افزاری یا Desktop/Software Wallets

 

اینکه کیف پول اتریوم از نوع دسکتاپ را نوع سرد یا گرم در نظر بگیریم بسته به این دارد که متصل به اینترنت هستید یا خیر. وقتی به اینترنت متصل می‌شوید نوع گرم محسوب می‌شود و در مواقع دیگر نوع سرد.

نسخه‌های دسکتاپ در واقع پک‌های نرم افزاری که یک سری شرکت خاص آنها را ساخته که آنها را بر روی کامپیوتر نصب می‌کنید و همه انواع معروف آن با نسخه‌های مختلف ویندوز، مکینتاش و لینوکس نیز سازگاری دارند. به راحتی تنظیم شده و کار با آن راحت است مخصوصا که نیاز به مرورگر ندارید تا کار خود را انجام دهید و تا زمانی که آنتی ویروس خوبی نصب کرده باشید حساب کاربری شما نیز امن است. بهترین کیف پول-های دسکتاپ برای اتریوم در حال حاضر، Mist، Exodus، MetaMask و Atomic هستند.

مزایا: نسبت به انواع آنلاین و موبایلی ایمن‌تر است

معایب: راحتی استفاده از آن کمتر از نوع موبایلی است و دائما نیز باید نسخه پشتیبان داشته باشید.

 

5- کیف پول اتریوم به فرم سخت افزاری یا Hardware Wallet

 

از جمله انواع کیف پول اتریوم که راحتی نوع دسکتاپ و ایمنی نوع کاغذی را دارد و شاید در نگاه برخی افراد بهترین گزینه برای انتخاب کیف پول اتریوم باشد و شبیه به USB DISKهای ذخیره سازی اطلاعات مختلف است که همه ما دیده‌ایم ولی این نوع فقط مختص ذخیره سازی ارز دیجیتالی است. به دلیل اینکه این نوع کیف پول اتریوم به اینترنت متصل نیست نوع سرد محسوب شده و به همین دلیل امنیت بالای آن را با نوع کاغذی مقایسه کردیم و چون باید به کامپیوتر زده و از طریق نرم افزار با آن کار کنید، عملکرد آن را با نوع دسکتاپ مقایسه کردیم. بهترین کیف پول اتریوم از نوع سخت افزاری در زمان نگارش این متن، Ledger Nano S، TREZOR و KeepKey هستند.

مزایا: بسیار امن، مناسب برای ذخیره سازی مقدار زیادی اتر

معایب: گران قیمت‌ترین نوع کیف پول اتریوم، نامناسب برای استفاده در محیط بیرون برخلاف نوع موبایلی

 

6- کیف پول حضانتی یا Custodial Wallets

 

در این نوع کیف پول اتریوم، شرکت‌های شخص ثالث فضای ذخیره سازی برای حفاظت از دارایی دیجیتال و کلید خصوصی شما در اختیار قرار می‌دهند مثل Freewallet و چون به شکل سرد یا Cold هست امنیت بالایی از لحاظ هک شدن دارد. و مزیت آن این است که اگر کامپیوتر یا گوشی شما خراب شد یا دزدیده شد از هر دستگاهی می‌توانید به حساب کیف پول خود وصل شوید. با این حال این نوع یکی از ناامن‌ترین کیف پول اتریوم شناخته می‌شود چرا که عملاً کلید خصوصی خود را دو دستی تقدیم شرکتی کرده‌اید که هیچ شناختی ندارید.

در انتها توصیه می‌کنیم که با دقت و بررسی چندین باره این مطلب و سپس مرور کردن نوع اهداف و برنامه ریزی خود برای استفاده و ذخیره سازی اتریوم، بهترین کیف پول اتریوم را انتخاب کنید.

کیف پول اتریوم


کیف پول اتریوم را متناسب با اهداف خود انتخاب کنید و امنیت را در صدر فاکتورهای خود بگذارید

منابع:

1- https://cointelegraph.com/ethereum-for-beginners/ethereum-wallets

2- https://cryptopro.app/5-types-of-cryptocurrency-wallets-pros-cons

3- https://www.bitdegree.org/tutorials/best-ethereum-wallet

4-https://www.xblockchain.me/15237/education//%DA%A9%DB%8C%D9%81-%D9%BE%D9%88%D9%84-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84

5-https://finmag.ir/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%A9%DB%8C%D9%81-%D9%BE%D9%88%D9%84%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%88%D9%85-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1  • نظرات کاربران
  • ارسال نظر
اولین نظر را شما ثبت نمایید
http://